Những điều cần biết khi giảm cân: Giảm cân tiêu cực hay Giảm cân hiểu biết?

A janë vërtet të vërteta të gjitha mitet për humbjen e peshës që keni dëgjuar? A na shëndoshet vërtet ngrënia vonë natën? A është vërtet agjërimi një mënyrë për të humbur peshë që na bën të kemi një trup të bukur dhe të shëndetshëm? A do të ishte një zgjedhje e mirë humbja e peshës duke bërë kardio?

Ka shumë shkaqe të obezitetit, dhe secili person do të ketë llojin e vet të trupit dhe duhet të gjejë një metodë të përshtatshme për ne për të humbur peshë. Dhe nëse humbim peshë në mënyrën e gabuar, do të ndihemi gjithnjë e më shumë të stresuar, të shqetësuar, të lodhur dhe të dëshpëruar… ndonjëherë do të ketë efektin e kundërt nëse humbim peshë në mënyrë negative.

Prandaj, me epokën e re dixhitale, ndjekësit e humbjes së peshës duhet të dinë se si të aplikojnë metoda të tjera të humbjes së peshës menjëherë! Në vend që të mendojmë se vetëm humbja e peshës do të ketë një trup të bukur, le të synojmë të humbim yndyrë dhe të ushqehemi shëndetshëm për të pasur një trup standard.

Dhe përveç kësaj, le të shqyrtojmë konceptin e humbjes së peshës. A po keqkuptojmë ende humbjen e peshës, le ta zbulojmë përmes këtij artikulli Humbja e peshës negativisht apo humbja e peshës me këtë kuptim!

1. Humbje peshe negative

Humbja negative e peshës kuptohet si kur aplikojmë metoda joshkencore, ekstreme të humbjes së peshës, humbim peshë shpejt në një kohë të shkurtër pa e lënë trupin të përshtatet.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

Nuk duhet të humbim peshë negativisht (Foto: Internet).

Ka ende shumë prej jush që po aplikoni metoda strikte dietike, madje edhe agjërim për të humbur peshë shpejt, pavarësisht efekteve që do të vijnë në organizëm. Pra, cilat janë mënyrat e zakonshme negative për të humbur peshë?

Ne shpesh përhapim thashethemet se shkurtimi i plotë i karbohidrateve do të ndihmojë në humbjen e peshës në mënyrë efektive. Me eliminimin e plotë të niseshtës, kjo dietë është përhapur gjerësisht me efektin e humbjes jashtëzakonisht të shpejtë të peshës. Megjithatë, ato thashetheme nuk janë vërtet të vërteta, por përkundrazi, niseshteja ka një rëndësi të madhe për procesin tonë të humbjes së peshës.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

A duhet abstenuar plotësisht nga niseshteja? (Foto: Internet)

Karbohidratet janë një nga tre lëndët ushqyese që luajnë një rol të madh në dietë. Sipas Bibliotekës Kombëtare të Mjekësisë në SHBA, niseshteja është burimi më i rëndësishëm i energjisë për trupin. Jo vetëm në oriz, bukë, drithëra, etj., niseshteja gjendet edhe tek frutat, zhardhokët, fasulet dhe sheqeri, të cilat të gjitha përmbajnë një sasi të karbohidrateve që ndihmojnë në ruajtjen e muskujve për trupin.

Ndonëse efektive në rënien në peshë, eliminimi i niseshtës në dietë do të sjellë efekte anësore jo të shëndetshme si: lodhje e organizmit, simptoma të kapsllëkut, energji të pamjaftueshme.peshë trupore, humbje muskujsh etj.

  • Pritini plotësisht të preferuarat tuaja

Gëzimi në jetë është të hash ushqimin që të pëlqen. Dhe ka shumë njerëz që preferojnë ushqimet me sheqer, të yndyrshëm ose me shumë niseshte.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

A duhet të heq të gjitha të preferuarat e mia? (Foto: Internet)

Tham Khảo Thêm:  Chế độ Sonoma diet liệu có giúp bạn giảm cân?

Por për shkak të humbjes së peshës, ne duhet të eliminojmë plotësisht ushqimet tona të preferuara për ta bërë veten më të lumtur dhe për ta dashur jetën më shumë, por duhet të hamë me kontroll, të hamë në sasi të vogla. Nëse gjella mund të zëvendësohet me përbërës të shëndetshëm, ne mund të jemi fleksibël në përbërësit tanë, dhe nëse gjella nuk është e mirë, mund ta hamë përsëri në sasi të vogla.

Sido që të jetë, duhet të kuptojmë, humbja e peshës është sasia e kalorive të marra në më pak se kaloritë e konsumuara. Pra, mund të hamë dhe të pimë pak sipas preferencave tona, apo jo?

  • Përdorni pilula për humbje peshe

Kur nevoja për të humbur peshë po rritet, lind nevoja për të gjetur metodën më të shpejtë dhe më efektive të humbjes së peshës. Megjithatë, ilaçet për humbje peshe sjellin vetëm përfitime të përkohshme që pak njerëz i kushtojnë vëmendje efekteve anësore të këtyre barnave.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

A duhet të marrë pilula diete? (Foto: Internet)

Marrja e pilulave për humbje peshe ndihmon në shtypjen e oreksit, frenimin e urisë, kontrollin e sheqerit në gjak dhe nivelet e insulinës për të ndihmuar në humbjen e peshës në mënyrë efektive. Me përfitimet e mëdha të përmendura më lart, pa pasur nevojë të bëjnë shumë, shumë prej jush do të abuzojnë me ilaçet për humbje peshe për të arritur qëllimet tuaja. Megjithatë, pilulat për humbje peshe kanë shumë rreziqe të mundshme për shëndetin, si stimulimi i zemrës që çon në presion të lartë të gjakut, duke shkaktuar kapsllëk, tharje të gojës, shqetësim, pagjumësi, shenja kruajtjeje, verdhëz, dhimbje stomaku. , humbje oreksi, zbehje, që ndikojnë në riprodhimin e grave ,…

Thashethemet për të mos ngrënë pas orës 20:00, darka e vonë do të shkaktojë yndyrë përhapen gjithmonë tek gratë që humbin peshë. Megjithatë, me një jetë të ngarkuar, shumë njerëz nuk do të jenë në gjendje të organizojnë orarin e vakteve në kohë.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

A nuk duhet të hani pas orës 20:00? (Foto: Internet)

Në fakt, mund të hani pas orës 20:00 pa u dhjamosur, sigurohuni që vakti juaj të jetë i ekuilibruar dhe plot ushqime me proteina dhe shumë perime të pasura me fibra. Mund të zgjidhni ushqime me vlera ushqyese dhe të shëndetshme si tërshërë, fruta, arra… Dhe sigurohuni që të hani darkë rreth 2 orë para se të shkoni në shtrat në mënyrë që trupi të tresë ushqimin.

Të gjurmojmë peshën tonë shumë gjatë ditës do të na bëjë të fiksuar pas peshës, ne mendojmë vetëm për të humbur peshë dhe për të humbur peshë negativisht, pavarësisht.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

Të fiksuar pas peshës në procesin e humbjes së peshës (Image: Internet)

Duhet të kuptojmë se pesha lart e poshtë është edhe ndikimi i shumë faktorëve si: uji, fibrat, ushqimi i patretur,…Mos monitoroni shumë peshën, por mësoni të monitoroni matjet e muskujve.trupi, sasia e kalorive e ngarkuar në trup në ditë është më e përshtatshme për humbje peshe.

  • Kardio për orë të tëra gjatë gjithë javës

Kardio njihet si një ushtrim efektiv për humbje peshe për shumë njerëz. Siç e dimë të gjithë, kardio është një ushtrim shumë i mirë për shëndetin kardiovaskular, duke përmirësuar sistemin vaskular, duke lehtësuar stresin dhe duke punuar në mënyrë efektive, duke përmirësuar shëndetin e nervave, veçanërisht duke ndihmuar për të humbur peshë në mënyrë efektive.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

Mos bëni shumë kardio (Foto: Internet).

Megjithatë, nëse bëjmë shumë ushtrime kardio, praktikimi për orë të tëra gjatë gjithë javës do të zvarritë shëndetin tonë si dehidratim, humbje të muskujve. Kur bëni shumë kardio, por dieta është shumë kufizuese, trupi do të varfërohet nga burimet e energjisë, duke humbur kështu energjinë, duke na bërë të lodhur dhe të plogësht gjatë gjithë ditës.

Tham Khảo Thêm:  Tư thế con quạ yoga một bên – Có lẽ không khó như bạn nghĩ!

Përveç kësaj, duke bërë shumë kardio mund të stimulojë një hormon stresi afatgjatë dhe të çojë në mbajtjen e yndyrës. Kjo substancë do të shkaktojë akumulimin e yndyrës në bark, duke dobësuar sistemin imunitar.

2. Kuptimi i humbjes së peshës

Ndryshe nga humbja negative e peshës, humbja e peshës me njohuri i referohet një metode të humbjes së peshës që është e sigurt për shëndetin dhe ka përfitime afatgjata përmes një procesi të gjatë të të kuptuarit të plotë, të kuptuarit të metodave të humbjes së peshës dhe zgjedhjes së metodës së duhur për humbje peshe. më e mira për ju. Dhe më e rëndësishmja, humbja e mprehtë e peshës është për ata që e dinë se mënyra më e mirë për të humbur peshë është të rregullojnë dietën shkencore, të ushtrohen siç duhet dhe të pushojnë në kohë.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

Humbje peshe aktive (Foto: Internet).

Pra, si njihet humbja e peshës përmes manifestimeve?

Hani të gjitha grupet e substancave dhe llogaritni kaloritë që merrni

Gjëja më e rëndësishme për ta përsëritur shumë herë për të pasur një proporcion trupor standard dhe për të mos shëndoshur, duhet:

  • Hani mjaftueshëm, numëroni saktë
  • Hani mjaftueshëm, numëroni saktë
  • Dhe hani mjaftueshëm, numëroni drejt

Ky është faktori më i rëndësishëm në mënyrë që të mund të kontrollojmë sasinë e ushqimit që hamë në mënyrë që sasia e ushqimit të jetë ende plot me lëndë ushqyese. Vetëm kur marrim mjaftueshëm lëndë ushqyese, mund të ndërtojmë trupin që duam.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

Hani mjaftueshëm grupe substancash dhe numëroni kalori (Foto: Internet).

Vetëm kur e ushqejmë mirë trupin tonë, mund të përmirësojmë fizikun që duam. Jo vetëm perimet, mos harroni produkte të tjera ushqyese si arrat, qumështi, mishi, vezët, niseshteja e mirë etj.

Pini mjaftueshëm 1,5-2l ujë në ditë

Mos pirja e mjaftueshme e ujit çdo ditë jo vetëm që ul humorin dhe e vështirëson përqendrimin, por ndikon edhe në rënien në peshë dhe në ndërtimin e trupit. Trupat tanë janë kryesisht ujë, kështu që pirja e ujit do të sjellë shumë përfitime edhe për humbjen e peshës.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

Pini ujë të mjaftueshëm çdo ditë (Foto: Internet).

Pirja e ujit ndihmon në uljen e sasisë së kalorive të konsumuara gjatë ditës, sepse kur stomaku është plot, do të reduktojë dëshirat. Studiuesit mendojnë se pirja e 2 litra ujë në ditë do të djegë 96 kalori.

Përveç kësaj, pirja e mjaftueshme e ujit do të ndihmojë që lëkura të qëndrojë e hidratuar, të detoksifikohet dhe kështu të shmangë shumë sëmundje për trupin. Shumë përfitime jo vetëm për trupin, apo jo?

Mashtroni 1-2 herë në javë me kontroll

Gjatë agjërimit, reduktimi i marrjes së ushqimit do të ngadalësojë metabolizmin tuaj. Për t’u mësuar me këtë ndryshim ngadalë, CHEAT MEAL do të ndihmojë në rifillimin e metabolizmit, stimulimin e djegies së yndyrës dhe rritjen e muskujve.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

Mësoni si të mashtroni me kontroll (Image: Internet).

Sidoqoftë, CHEAT ka avantazhe dhe disavantazhe. Nëse nuk dimë të kontrollojmë ushqimin e mashtrimit, përpjekja për të humbur peshë do të shkojë në tym. Prandaj, duhet të dini se si të kontrolloni vaktin tuaj CHEAT për të arritur efektin më të mirë.

Gjatë një vakti CHEAT, duhet të hani vetëm 500 deri në 1000 kcal më shumë se zakonisht. Hani karbohidrate të PLOTË dhe yndyrë të ulët me sasi të PLOTË proteinash. Së bashku me atë që duhet të praktikoni seriozisht pas vaktit CHEAT, ju do të arrini fizikun e dëshiruar në kohën më të shkurtër.

Tham Khảo Thêm:  Tìm hiểu về tư thế vặn mình và tư thế biến thể vặn mình trong yoga

Mos hani 2 orë para se të shkoni në shtrat

I gjithë ushqimi duhet të kalojë përmes tretjes komplekse për t’u shpërbërë në lëndë ushqyese për trupin. Prandaj, nëse hani shumë afër kohës së gjumit, organet ende duhet të punojnë, duke ndikuar shumë në cilësinë e gjumit dhe në procesin e tretjes së trupit.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

Mos hani asgjë 2 orë para se të shkoni në shtrat (Foto: Internet).

Para se të flini, trupi juaj duhet të hyjë në një gjendje relaksimi. Nëse hani vonë, trupi juaj ende duhet të punojë. Përveç kësaj, nëse shkoni në shtrat pas një vakti, ushqimi nuk do të mund të qëndrojë në stomak, kështu që do të prekë organet e tjera të trupit.

Për më tepër, ngrënia gjatë natës bën që trupi të grumbullojë energji, duke pasur kështu kalori dhe yndyrë të tepërt, kështu që është e lehtë të shtosh peshë. Nëse është e mundur, planifikoni vaktet tuaja në mënyrë që të mos hani asgjë 2 orë para gjumit.

Matni indeksin tuaj të masës trupore në vend që të fiksoheni për peshën tuaj

Ne jemi gjithmonë të prirur për të fiksuar peshën tonë dhe gjithmonë duam të arrijmë peshën më të ulët, kështu që shumë prej jush gjejnë mënyra për të humbur peshë pavarësisht.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

Matni indeksin tuaj të masës trupore në vend të peshës tuaj (Imazhi: Internet).

Në fakt, nëse doni të kontrolloni nëse jeni mbipeshë apo jo, mund të mbështeteni në BMI, nëse ky indeks është brenda kufirit normal, mund të relaksoheni pak, nëse jo, rregulloni dietën tuaj në përputhje me rrethanat. për të arritur peshën optimale.

Në vend që të përqendroheni gjithmonë në peshën tuaj, mund të matni indeksin e masës trupore për të parë nëse matjet tuaja janë në përputhje me standardin. Me siguri ajo që duam gjithmonë është një ndryshim në pamje, jo vetëm në peshë, apo jo?

Stërvitje me pesha të lehta

Nëse fokusoheni vetëm në humbjen e dhjamit, humbjen e peshës duke bërë kardio, është shumë e vështirë për ju të arrini fizikun që dëshironi.

shëndeti, humbja e peshës, gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

Bëni ushtrime me pesha të lehta (Foto: Internet).

Ushtrimet me pesha do t’ju ndihmojnë të formoni më mirë trupin tuaj, të merrni trupin që dëshironi. Sipas ekspertëve, stërvitja me peshë do të ndihmojë muskujt dhe ndërtimin e trupit. Trajnimi i duhur me peshë ka efektin e rregullimit të gjumit, ndihmon në forcimin e kockave, korrigjimin e qëndrimit të trupit, mbajtjen e peshës stabile, rritjen e metabolizmit…

Me kaq shumë përfitime të përmendura më lart, a duam t’i blejmë vetes një trap për të ushtruar menjëherë?

Me njohuritë e mësipërme, nëse mendoni përsëri për humbjen e peshës apo jo, le të kalojmë në mënyrën më të përshtatshme për të humbur peshë dhe të mësojmë me kujdes që humbja e peshës të bëhet më efektive.

Ju lutemi shikoni artikujt tanë të tjerë të lidhur:

Na ndiqni çdo ditë për të marrë më shumë informacione interesante!

Postuar nga: Le Van Minh

Fjalë kyçe: Gjërat që duhet të dini kur humbni peshë: Humbje peshe negative apo humbje peshe e zgjuar?

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Những điều cần biết khi giảm cân: Giảm cân tiêu cực hay Giảm cân hiểu biết? . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy