Khổ qua: thực phẩm kỳ diệu khiến tiểu đường tránh xa

Pjepri i hidhur është një ushqim shumë i njohur në botë në përgjithësi dhe në Vietnam në veçanti. Ata kanë një shije karakteristike të hidhur dhe njihen për përfitimet e tyre të mahnitshme shëndetësore. Ky lloj ushqimi mund të përpunohet në shumë pjata të ndryshme dhe i tërheq klientët me shijen e tij unike të hidhur. Ky është gjithashtu një “ilaç” për të ndihmuar në parandalimin dhe mbështetjen për të përmirësuar shumë gjendje mjekësore, duke përfshirë diabetin, detoksifikimin e mëlçisë, nxehtësinë e trupit dhe kufizimin e kancerit.

A mund të bëjë vërtet mrekulli ky ushqim për shëndetin? Le të mësojmë rreth tyre përmes artikullit më poshtë.

Mësoni rreth vuajtjes

pagur i hidhur: ushqime të mrekullueshme që mbajnë larg diabetin

Paguri i hidhur është një bimë tropikale shumë e njohur në vendin tonë

Pagur e hidhur është një bimë emri shkencor i së cilës është Momordica charantia. Ata kanë shumë emra të tjerë të zakonshëm si pjepri i hidhur ose fruta karilla. Kjo bimë rritet në zonat tropikale dhe subtropikale, i përket familjes së kungujve dhe sot kultivohen kryesisht dy varietete për qëllime mjekësore: M. charantia var. Charantia dhe M. charantia var. Muricata. Pagur e hidhur është një hardhi që rritet në litar, me gjethe leshore dhe lule të verdha. Fruti mund të përdoret kur është ende i gjelbër dhe ka lëkurë të ashpër, shije të hidhur. Bima rritet me fara dhe kur fruti piqet, merr ngjyrë të kuqe.

Pjepri i hidhur është vendas në Azi, Afrikë dhe pjesë të Karaibeve. Ato janë përdorur që nga kohërat e lashta në mjekësinë tradicionale Ayurvedike në Kinë, Indiane dhe Japoneze. Të dhënat tregojnë se përdorimet medicinale dhe kulinare të pjeprit të hidhur e kanë origjinën në Indi, më pas u futën në praktikën e mjekësisë tradicionale kineze rreth shekullit të 14-të.

Kinezët e lashtë e dinin se ky ushqim i hidhur tenton të pastrojë trupin dhe ka aftësinë për të promovuar shëndetin e mëlçisë. Ata filluan të gatuajnë dhe përdorin pjepër të hidhur në receta, si dhe ta shtrydhin atë për të krijuar një tonik për të ndihmuar në trajtimin e kushteve si dispepsi, dhimbje barku, plagë të lëkurës, kollë kronike dhe infeksione, infeksione të frymëmarrjes.

Pjepri i hidhur ka qenë fokusi i më shumë se 100 studimeve klinike, më i njohur për efektet e tij hipoglikemike (aftësia për të ulur nivelet e sheqerit në gjak) dhe kërkimet që tregojnë se lëngjet, frutat dhe pluhurat e tyre të thata kanë të gjitha përfitime shëndetësore. Mund të përdoret si efekt e insulinës dhe trajtimit të diabetit.

Megjithëse studiuesit deklarojnë se nevojiten studime të mëtejshme mbi to për një vlerësim të saktë, një rishikim i vitit 2004 i botuar në Journal of Ethnopharmacology zbuloi se pjepri i hidhur ka disa përfitime shëndetësore si: përmirësimi i imunitetit, parandalimi i disa sëmundjeve autoimune, diabeti, trajtimi i disa sëmundjeve të lëkurës. .

Ka disa lloje të pjeprit të hidhur, por dy më të zakonshmet janë varieteti kinez dhe varieteti indian. Pjepri i hidhur kinez është i ngjashëm në pamje me një kastravec të gjelbër të çelur me lëkurë të ashpër. Varieteti indian ka një kokë të ngushtë të ngushtuar dhe kreshta të mprehta këndore në të gjithë sipërfaqen e saj. Dallimi midis këtyre varieteteve është kryesisht forma e frutave, dhe të dyja ofrojnë të njëjtat shije dhe përfitime shëndetësore.

Tham Khảo Thêm:  Trải nghiệm chế độ ăn kiêng Omni: Giảm 5,4kg trong 2 tuần

Përbërja ushqyese në pjepër të hidhur

pagur i hidhur: ushqime të mrekullueshme që mbajnë larg diabetin

Ky ushqim përmban shumë vitamina dhe minerale por ka shumë pak kalori

Sipas informacionit nga Baza e të Dhënave Kombëtare të Ushqyesve të USDA, në 100 g mish pjepri të hidhur të freskët përmban lëndë ushqyese duke përfshirë:

 • Kalori: 17
 • Karbohidratet: 3.7 g
 • Proteina: 1 g
 • Yndyrë: 0,17 g
 • Folate: 72 μg
 • Niacinë: 0.4 mg
 • Riboflavinë: 0.04 mg
 • Tiaminë: 0.04 mg
 • Vitamina A: 417 IU
 • Vitamina C: 84 mg
 • Kaliumi: 296 mg
 • Kalcium: 19 mg
 • Magnezi: 17 mg
 • Zink: 0.08 mg
 • Beta-karoten: 190 μg
 • Lutein-zeaksantinë: 170 μg

Pjepri i hidhur përmban shumë pak kalori me vetëm 17 kalori për 100 g. Megjithatë, lëvozhga e saj është një burim i pasur fitonutrientësh si fibra, minerale, vitamina dhe antioksidantë. Ato përmbajnë veçanërisht fitonutrientin, polipeptid-P, një insulinë bimore e njohur për uljen e sheqerit në gjak. Përveç kësaj, ajo prodhon një substancë që ul sheqerin në gjak të quajtur Charantin. Charantin rrit marrjen e glukozës dhe sintezën e glikogjenit brenda qelizave të mëlçisë, muskujve dhe indit dhjamor. Të marra së bashku, këto përbërës mund të jenë përgjegjës për uljen e niveleve të sheqerit në gjak në trajtimin e diabetit të tipit 2.

Lëvoret e freskëta të hidhura të pjeprit janë një burim i shkëlqyer i folatit, ato përmbajnë rreth 72 μg/100 g (18% e kërkesës ditore). Vitamina B9, kur plotësohet nga nënat gjatë shtatzënisë së hershme, ndihmon në uljen e shkallës së defekteve të tubit nervor tek foshnjat.

Pjepri i freskët i hidhur është një burim i shkëlqyer i vitaminës C (100 g fruta të freskëta ofrojnë 84 mg vitaminë C, ekuivalente me 140% të kërkesës ditore). Vitamina C është një nga antioksidantët e fuqishëm natyrorë, i cili eliminon radikalet e lira të dëmshme nga trupi i njeriut.

Për më tepër, është një burim i flavonoideve të shëndetshëm si β-karoteni, α-karoteni, luteina dhe zea-xanthin. Gjithashtu përmban një sasi të madhe të vitaminës A. Së bashku, këto përbërës ndihmojnë për të vepruar si mbrojtës kundër radikaleve të lira që rrjedhin nga oksigjeni dhe specieve reaktive të oksigjenit (ROS) që luajnë një rol në plakjen, kancerin dhe sëmundje të tjera, procese të ndryshme sëmundjesh.

Pjepri i hidhur gjithashtu stimulon tretjen, mbështet lëvizjen e qetë dhe peristaltike të ushqimit nëpër zorrët derisa të eliminohet nga trupi. Prandaj, ndihmon në lehtësimin e problemeve të dispepsit dhe kapsllëkut.

Për më tepër, ato përmbajnë sasi të vogla të vitaminave të kompleksit B si niacin (vitaminë B3), acid pantotenik (vitaminë B5), piridoksinë (vitaminë B6) dhe minerale si hekuri, zinku, kaliumi, mangani dhe magnezi. Testet fillestare laboratorike sugjerojnë se disa përbërës bimorë në pjepërin e hidhur mund të jenë efektive në trajtimin e infeksionit HIV.

Disa përfitime shëndetësore nga pjepri i hidhur

pagur i hidhur: ushqime të mrekullueshme që mbajnë larg diabetin

Paguri i hidhur sjell shumë përfitime të mëdha për kafshët

Ndihmon në uljen e sheqerit në gjak

Gjetjet nga studimet e njerëzve dhe të kafshëve demonstrojnë efektet hipoglikemike të koncentratit të ekstraktit të pjeprit të hidhur. Ato ndihmojnë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe rregullojnë përdorimin e insulinës nga trupi. Në shumë mënyra, ekstrakti i pjeprit të hidhur vepron si insulina që trupi prodhon natyrshëm. Shumë studime kanë zbuluar se momordica charantia është e dobishme në normalizimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe kontrollin e diabetit.

Një studim i vitit 2013 i botuar në Journal of Agri-Food Research zbuloi se pjepri i hidhur i konsumuar në formë të papërpunuar ose lëng ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe diabetit. Përveç kësaj, studime të tjera kanë zbuluar se aftësia për të trajtuar sëmundjen ndryshon nga personi në person. Ato funksionojnë kryesisht duke rregulluar rrugët e sinjalizimit të insulinës në qelizat e muskujve dhe yndyrës (indi dhjamor), duke ndihmuar qelizat të thithin më shumë glukozë nga qarkullimi i gjakut kur është e nevojshme.

Tham Khảo Thêm:  Cách làm 20 món nước detox giảm cân trong 2 phút

Pjepri i hidhur është treguar se synon vendet e receptorit të insulinës dhe stimulon rrugët e lidhjes së poshtme, duke i bërë studiuesit të arrijnë në përfundimin se ai mund të veprojë si një “rregullator i metabolizmit të glukozës”.

Hulumtime të tjera kanë identifikuar një përzierje të përbërësve aktivë në pjepërin e hidhur që kanë veti kundër diabetit. Këto përfshijnë: saponinat steroide (të quajtura karantina), peptide dhe alkaloide të ngjashme me insulinën, më të përqendruara në frutat e tyre.

Ndihmon në parandalimin e infeksionit

Hulumtimet kanë vërtetuar se pjepri i hidhur përmban një formë antibakteriale si dhe antivirale. Këta agjentë kanë potencialin për të reduktuar ndjeshmërinë ndaj infeksioneve të tilla si Helicobacter pylori (një bakter shumë i zakonshëm i implikuar në formimin e ulcerave peptike kur funksioni imunitar është i ulët) së bashku me viruset, përfshirë HIV-in.

Përveç kësaj, studimet kanë përcaktuar se pjepri i hidhur përmban antihelmintikë, një grup përbërësish antiparazitarë që ndihmojnë në eliminimin e krimbave dhe parazitëve parazitarë nga trupi.

Ndihmoni në parandalimin e kancerit

Hulumtimet tregojnë se ky ushqim përmban disa përbërës me veti antikancerogjene. Për shembull, një studim laboratorik zbuloi se ky ekstrakt bimor është efektiv në vrasjen e qelizave kancerogjene të stomakut, zorrës së trashë, mushkërive dhe nazofaringit – zona pas hundës në pjesën e pasme të qafës. Një studim tjetër kishte gjetje të ngjashme, duke raportuar se ekstrakti i pjeprit të hidhur ishte në gjendje të parandalonte rritjen dhe përhapjen e qelizave të kancerit të gjirit dhe të nxiste vdekjen e qelizave kancerogjene.

Megjithëse rezultatet e hulumtimit janë të paqëndrueshme, disa studime kanë demonstruar efektivitetin e pjeprit të hidhur në parandalimin ose menaxhimin e llojeve të ndryshme të kancerit: limfoma, limfoma, kolengiokarcinoma, kanceri, melanoma, kanceri i gjirit, tumoret e lëkurës, kanceri i prostatës, karcinoma e gjuhës dhe e laringut, kanceri i fshikëzës dhe sëmundja e Hodgkin-it.

Përmirëson sistemin tretës dhe shëndetin e mëlçisë

Hulumtimet e bëra në Indi tregojnë se ekstrakti i pjeprit të hidhur mund të ndihmojë në lehtësimin e çrregullimeve të stomakut dhe zorrëve, redukton gurët në veshka, ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të mëlçisë dhe përmirësimin e funksionit të mëlçisë, ndihmon në trajtimin e krimbave parazitarë. traktin tretës, reduktimin e simptomave të sëmundjes inflamatore të zorrëve (përfshirë kolitin) dhe përmirësimin shëndetin e përgjithshëm të tretjes. Ato mund të rrisin nivelet e glutathione peroksidazës (GPx), superoksid dismutazës (SOD) dhe katalazës, e cila përmirëson detoksifikimin dhe parandalon dëmtimin e mëlçisë.

pagur i hidhur: ushqime të mrekullueshme që mbajnë larg diabetin

Pjepri i hidhur ka gjithashtu një efekt laksativ natyral duke ndihmuar kështu në lehtësimin e kapsllëkut. Përveç kësaj, ato mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve dhe ulcerat e stomakut. Përveç kësaj, disa studime kanë zbuluar se ato mund të ndihmojnë në luftimin e baktereve Helicobacter pylori që kontribuojnë në formimin e ulcerave në stomak që çojnë në kancer.

Ndihmon në trajtimin e inflamacionit të lëkurës dhe shërimin e plagëve

Disa studime kanë identifikuar komponime anti-inflamatore në pjepërin e hidhur që ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës si ekzema dhe psoriasis. Për shkak të vetive të tyre antibakteriale, ato përdoren shpesh në lëkurë për të trajtuar infeksionet e thella të lëkurës (absceset) dhe plagët pa përdorur antibiotikë si ilaç popullor.

Tham Khảo Thêm:  Tác dụng của sữa ong chúa mọi người cần biết đến

Ndihmon në uljen e kolesterolit

Kolesteroli i tepërt në gjak mund të shkaktojë grumbullimin e pllakave yndyrore në arteriet tuaja, duke e detyruar zemrën tuaj të punojë më shumë për të pompuar gjakun dhe duke rritur rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Disa studime të kafshëve sugjerojnë se pjepri i hidhur mund të ulë nivelet e kolesterolit për të mbështetur shëndetin e përgjithshëm të zemrës. Një studim në minjtë në një dietë me kolesterol të lartë vuri re se marrja e këtij ekstrakti bimor uli ndjeshëm nivelet e kolesterolit total, kolesterolit të keq LDL dhe triglicerideve. Sidoqoftë, kërkimet aktuale mbi vetitë e tyre të mundshme për uljen e kolesterolit janë kufizuar kryesisht në studimet e kafshëve duke përdorur doza të mëdha të ekstraktit të pjeprit të hidhur dhe jo në studimet aktuale njerëzore.

Parandalimi i obezitetit

Ekstrakti i pjeprit të hidhur ka treguar aktivitete të fuqishme antioksiduese si në studimet e njerëzve ashtu edhe në kafshët. Përveç balancimit të hormoneve të lidhura me diabetin, ato gjithashtu kanë potencialin të veprojnë si një agjent terapeutik për të parandaluar obezitetin dhe simptomat e tjera që lidhen me sindromën metabolike. Përveç kësaj, ky lloj ushqimi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës duke krijuar procese të metabolizmit të lipideve dhe yndyrave, duke kontrolluar oreksin.

Disa pjata tërheqëse nga pjepri i hidhur

pagur i hidhur: ushqime të mrekullueshme që mbajnë larg diabetin

Pjepri i hidhur mund të kombinohet me shumë ushqime të tjera për të krijuar pjata ushqyese

Pjepër i hidhur i skuqur me vezë

Pasi të keni blerë pjeprin e hidhur, lajeni, prisni përgjysmë për së gjati dhe grijini të gjitha farat brenda dhe më pas prisni diagonalisht. Skuqini hudhrat në vaj të nxehtë derisa të marrin aromë, shtoni pjepërin e hidhur dhe skuqeni lehtë dhe shtoni pak kripë. Më pas rrihni vezët dhe i trazoni mirë që vezët të lirohen, i rregulloni me kripë, sheqer, pluhur erëzash sipas shijes tuaj dhe i rregulloni në një pjatë me cilantro për dekorim. Kjo pjatë mund të shërbehet me oriz të nxehtë në vaktet familjare.

Supë me pagur e hidhur me mish

Pas blerjes së pjeprit të hidhur, duhet të lahet, të përgjysmohet horizontalisht, të kruhet nga zorrët dhe të zbardhet për pak kohë në ujë të vluar për të zvogëluar hidhërimin. Kërpudhat e veshit të drurit të njomur dhe të copëtuar. Lyejeni mishin e grirë me kafkë druri me kripë, sheqer, pluhur erëza sipas shijes dhe lërini erëzat të injektohen për 20 minuta. Më pas, përzierjen e mishit të veshit të grirë e vendosni në pjepërin e hidhur të prerë në feta. Sillni një tenxhere me ujë të vluar dhe ziejini pjepërin e hidhur derisa të jetë i butë, më pas hidheni në një tas së bashku me cilantro dhe piper të bluar. Kjo pjatë është një pjatë familjare jashtëzakonisht tërheqëse që siguron ushqim të mjaftueshëm dhe freskon trupin.

Në përgjithësi, pjepri i hidhur është një ushqim popullor që ofron shumë përfitime shëndetësore. Ato përmbajnë shumë vitamina dhe minerale, si dhe fitokemikale që janë jashtëzakonisht të rëndësishme për të ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve të rrezikshme si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe kanceri.

Postuar nga: Phuong 164

Fjalë kyçe: Pagur e hidhur: ushqime të mrekullueshme që mbajnë larg diabetin

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Khổ qua: thực phẩm kỳ diệu khiến tiểu đường tránh xa . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy