Hạt dẻ cười có lợi ích sức khỏe và lưu ý gì khi sử dụng?

Fistikët janë të mbushur me yndyrna të shëndetshme, fibra dhe antioksidantë që ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zemrës.

Fistikët janë një arrë popullore që i bën një shtesë të shkëlqyer një diete të shëndetshme, e cila mund të përdoret drejtpërdrejt ose të kombinohet për të krijuar pjata të shijshme. Përveç kësaj, ato janë ushqimet tona të njohura. Le të mësojmë për këtë farë popullore!

Mësoni rreth fistikëve

Fistikët janë një specie pemësh në gjininë Pistacia, në të njëjtën familje me shqeme, mango dhe dredhkë helmuese. Fistikët janë fruti i pemës së fëstëkut, ndaj mund të quhen fistikë. Pema e fëstëkut u shfaq më shumë se 8000 vjet më parë, rritet në klimat e thata, mund të rritet deri në 12 metra dhe është vendas në Azinë Perëndimore dhe Lindjen e Mesme. Sot, prodhuesit më të mëdhenj të fëstëkut janë Irani, Shtetet e Bashkuara dhe vendet e Mesdheut.

Pema zhvillohet në pranverë, fruti rritet në tufa me ngjyrë të gjelbër. Me kalimin e moshës, fruti gradualisht ngurtësohet dhe bëhet i kuq. Ndërsa fryti piqet, lëvorja ngurtësohet dhe ndahet për të zbuluar farat e brendshme jeshile dhe vjollcë që janë pjesa e ngrënshme. Fistikët janë fara e një ilaçi, jo një arrë e vërtetë bimore dhe janë ndër arrat. Pasi të hiqet lëvozhga e jashtme, farat thahen dhe zakonisht piqen përpara se të shiten.

Përbërja ushqyese e fistikëve

Cilat janë përfitimet shëndetësore të fistikëve dhe çfarë duhet të kihet parasysh gjatë përdorimit të tyre?

Arrat që ofrojnë shumë lëndë ushqyese quhen edhe fëstëkë

Kjo arrë është shumë ushqyese dhe e pasur me energji. 100 gram fëstëkë të papërpunuar ofrojnë:

 • Kalori: 569
 • Proteina: 21 gram
 • Karbohidratet: 28 gram
 • Yndyrë: 46 gram
 • Fibra: 10.3 gram
 • Dong: 144% DV
 • Vitamina B6: 66% DV
 • Tiaminë: 58% DV
 • Fosfor: 38% DV
 • Magnezi: 26% DV
 • Hekuri: 22% DV
 • Kaliumi: 21% DV
 • Zink: 21% DV

Përveç kësaj, fistikët përmbajnë sasi të konsiderueshme të natriumit, selenit, riboflavinës, vitaminës E, kolinës, folatit, vitaminës K, niacinës dhe kalciumit.

Përfitimet shëndetësore të fëstëkut

Cilat janë përfitimet shëndetësore të fistikëve dhe çfarë duhet të kihet parasysh gjatë përdorimit të tyre?

Fistikët ofrojnë proteina, fibra dhe antioksidantë. Veçanërisht e pasur me vitaminë B6 për të ndihmuar në rregullimin e sheqerit në gjak dhe e pasur me kalium

Gështenjat konsiderohen si arra ushqyese që nuk janë vetëm të shijshme për t’u ngrënë, por edhe shumë të shëndetshme.

Fistikët ofrojnë një gamë të plotë të lëndëve ushqyese

Përveç sigurimit të proteinave, fibrave dhe antioksidantëve, fëstëkët janë një nga ushqimet më të pasura me vitaminë B6. Vitamina B6 është e rëndësishme për trupin si rregullimi i niveleve të sheqerit në gjak dhe formimi i hemoglobinës – një molekulë që transporton oksigjenin në qelizat e kuqe të gjakut.

Ato janë gjithashtu të pasura me kalium, 28 gram fara japin më shumë kalium se 1/2 banane e madhe.

Ndihmon në mbrojtjen e syve, uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut

Antioksidantët janë të rëndësishëm për shëndetin, ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave dhe luajnë një rol të rëndësishëm në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve dhe kancerit. Me përjashtim të arrave dhe arra, fëstëkët përmbajnë më shumë antioksidantë se shumica e arrave të tjera dhe absorbohen shumë gjatë tretjes.

Tham Khảo Thêm:  Tập nhảy để giảm cân: Một lựa chọn hay khi bạn muốn có vóc dáng đẹp

Ato ofrojnë nivelet më të larta të antioksidantëve luteinë dhe zeaxanthin, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e syve nga dëmtimi i dritës blu dhe degjenerimi makular i lidhur me moshën.

Antioksidantët e polifenolit dhe tokoferolit të bollshëm në fistikë mund të ndihmojnë në mbrojtjen e trupit kundër kancerit, reduktojnë kolesterolin e keq LDL dhe rrisin kolesterolin e mirë HDL duke parandaluar sëmundjet e zemrës. Në të njëjtën kohë, ulni kufirin e sipërm të presionit të gjakut në 1,82 mm/Hg dhe kufirin e poshtëm në 0,8 mm/Hg.

Fistikët mbështesin humbjen e peshës

Edhe pse këto fara janë një ushqim i dendur me energji, ato janë një ndihmë e mirë për humbjen e peshës, sepse ato janë të pasura me fibra dhe proteina për të krijuar një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë, duke ju ndihmuar të hani më pak. Për më tepër, një pjesë e përmbajtjes së yndyrës në fara bllokohet në muret e qelizave të patretura në zorrë, kështu që e gjithë yndyra shpesh nuk përthithet plotësisht.

Cilat janë përfitimet shëndetësore të fistikëve dhe çfarë duhet të kihet parasysh gjatë përdorimit të tyre?

Konsumimi i 20% të kalorive nga fëstëkët për 24 javë i ndihmoi njerëzit me mbipeshë të humbnin 1.5 cm të perimetrit të belit në krahasim me ata që nuk i hanin. Në veçanti, konsumimi i farave pa lëvozhgë do të jetë humbje kohe dhe do të ngadalësojë ritmin e të ngrënit, si dhe do t’i kujtojë vetes sasinë e arrave të konsumuara.

Ata gjithashtu promovojnë baktere të shëndetshme të zorrëve

Pjesa më e madhe e fibrave nuk treten, vetëm disa lloje fibrash treten nga bakteret e dobishme në zorrë që ndihmojnë fermentimin e fibrës dhe shndërrimin e saj në acide yndyrore me zinxhir të shkurtër që reduktojnë rrezikun e zhvillimit të çrregullimit. tretje, kancer dhe sëmundje të zemrës . Prandaj, përmbajtja e lartë e fibrave në fistikë sjell shumë përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore për trupin.

Fistikët janë të ulët në kalori, të pasura me proteina dhe stabilizojnë enët e gjakut

Zakonisht arrat kanë shumë kalori, por fëstëkët janë e kundërta. Janë një nga arrat me kalori më të ulët. 28 gram fëstëkë japin 159 kalori, më pak se arrat 185 dhe arra 193 kalori.

Përmbajtja e lartë e proteinave, pak më e ulët se bajamet, përbën rreth 20% të peshës së një fëstëku, duke siguruar aminoacidin thelbësor L-argininë për trupin. Pasi në trup, ky aminoacid konvertohet në përbërjen oksid nitrik, i cili shkakton zgjerimin e enëve të gjakut dhe ndihmon rrjedhjen e gjakut.

Ndihmon në stabilizimin e sheqerit në gjak

Indeksi glicemik te fëstëkët është i ulët, kështu që nuk shkaktojnë rritje të sheqerit në gjak kur konsumohen. Përveç kësaj, farat gjithashtu ofrojnë fibra, yndyrna të shëndetshme, antioksidantë, karotenoidë dhe komponime fenolike që ndihmojnë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme.

Përfitime të tjera

Përveç përfitimeve të jashtëzakonshme të mësipërme, farat ndihmojnë gjithashtu në përmirësimin e mosfunksionimit erektil, reduktojnë inflamacionin dhe parandalojnë sëmundjet kronike.

Receta për të bërë fëstëkë

Cilat janë përfitimet shëndetësore të fistikëve dhe çfarë duhet të kihet parasysh gjatë përdorimit të tyre?

Ato mund të bëhen akullore, qull tërshëre me kos, të mbushura me ëmbëlsira, produkte furre dhe të bëhen ëmbëlsira të bukura jeshile.

Me përfitimet e mahnitshme që sjellin gështenjat, merrni parasysh t’i shtoni ato në dietën tuaj për të ndihmuar në mbajtjen e trupit tuaj të shëndetshëm. Ato mund të përdoren si rostiçeri, garniturë për sallatë, mbushje picash, produkte furre, ëmbëlsira të ndryshme dhe pjata që shtojnë një ngjyrë të bukur blu ose vjollcë. Fistikët mund të shijohen në mënyra të ndryshme, disa receta që i kombinojnë me gështenja për referencë tuaj janë si më poshtë:

Tham Khảo Thêm:  Đẻ mổ có được ăn chè đỗ đen không cùng Emvaobep giải thích

Qull me tërshërë dhe kos me fëstëkë

Qull është një pjatë e njohur në Vietnam. Qull është bërë nga tërshërë, kos dhe fistikë të shtuar për t’ju ndihmuar të filloni ditën tuaj me një mëngjes të shpejtë dhe energjik.

Ky është një vakt për ata që e duan ëmbëlsinë pa shtuar kaloritë e trupit.

Përbërësit e përpunimit

 • 5 lugë tërshërë
 • 2 lugë kos grek
 • 1 lugë mjaltë
 • 3 luge gjelle shege
 • 3 lugë gjelle fëstëkë
 • 250 ml qumësht

Përpunimi

 • Thithni tërshërën në qumësht gjatë natës në një kanaçe.
 • Në mëngjes, shtoni shtresa me shegë, kos grek, mjaltë dhe fëstëkë.
 • Pra, ju keni një qull tërshëre me kos të kombinuar me fëstëkë të pasur me proteina, duke siguruar energji të mjaftueshme dhe duke e mbajtur trupin të shëndetshëm.

Akullore me fëstëk

Cilat janë përfitimet shëndetësore të fistikëve dhe çfarë duhet të kihet parasysh gjatë përdorimit të tyre?

Është një pjatë e freskët me shumë përfitime shëndetësore. Shtoje në menunë verore të familjes suaj

Një akullore e freskët në një ditë të nxehtë vere është një gjë e mrekullueshme. Edhe më mirë, akullorja juaj e preferuar ka shumë përfitime shëndetësore për ju. Le të zbulojmë se si ta bëjmë këtë akullore të lezetshme.

Përbërësit e përpunimit

 • 1 litër qumësht i plotë krem
 • 1/2 filxhan sheqer
 • 1/4 lugë çaji shafran
 • 4-5 bimë kardamom jeshil
 • 12 – 15 bajame të grira
 • 2 lugë gjelle fëstëkë të grirë
 • 8 kallëpe për akullore

Përpunimi

 • Ziejeni qumështin në një tenxhere të gjerë. Më pas gatuajeni në zjarr mesatar dhe përzieni mirë që të mos digjet fundi i tiganit.
 • Ziejini për rreth 30-40 minuta që qumështi të trashet në vetëm rreth ½ litër qumësht. Në këtë moment, ngjyra e qumështit do të bëhet bezhë, kremoze dhe në qendër të tiganit shfaqen flluska ajri.
 • Shtoni sheqerin dhe shafranin, lërini të ziejnë përsëri dhe gatuajeni edhe për 1-2 minuta të tjera.
 • Shtoni kardamonin dhe fikni zjarrin.
 • Kur të ftohet, shtoni arrat. Lëreni pak për dekorim në sipërfaqe
 • Përziejini mirë dhe hidheni në kallëp. Futeni ne ngrirje.
 • Nxirreni kallëpin nga ngrirja, dekorojeni me farat e mbetura dhe ju pret një akullore e shijshme dhe e ftohtë.

Përzier oriz dhe fëstëkë

Përbërësit e përpunimit

 • Më shumë se 1 filxhan oriz kafe të zi i larë dhe i tharë
 • 2 gota ujë
 • 3/4 lugë çaji kripë
 • 1/4 lugë çaji fije shafrani ose shafran i Indisë i bluar
 • 1/2 lugë çaji lëvore portokalli të grirë
 • 3 lugë lëng portokalli të freskët
 • 1,5 lugë vaj kanola
 • 1/4 filxhan fëstëkë të copëtuar
 • 1/4 filxhan kajsi të thata të copëtuara

Përpunimi

 • Shtoni orizin, ujin, 1/4 e lugës së vogël kripë dhe shafranin dhe lëreni të ziejë në zjarr të fortë. Kur të vlojë, zvogëloni nxehtësinë në minimum, mbulojeni dhe ziejini për rreth 45 minuta derisa të mbarojë uji dhe orizi të jetë i butë. Merrni orizin e gatuar në një tas të madh dhe mbajeni të ngrohtë.
 • Në një tas të vogël, përzieni lëkurën dhe lëngun e portokallit, vajin dhe 1/2 lugë çaji të mbetur kripë dhe përzieni mirë. Hidheni këtë përzierje mbi tasin e orizit. Shtoni arrat dhe kajsitë dhe tundeni butësisht për t’u përzier dhe lyer dhe do të keni një paella të shijshme në pak kohë.

Alergji kur përdorni fëstëkë

Cilat janë përfitimet shëndetësore të fistikëve dhe çfarë duhet të kihet parasysh gjatë përdorimit të tyre?

Reaksione të lehta të lëkurës si skuqje, ënjtje të ekstremiteteve, skuqje dhe dhimbje. Gjithashtu shkakton hundë të mbytur, teshtitje, dhimbje të fytit, kruajtje dhe lotim të syve.

Fistikët e zakonshëm janë relativisht të sigurt për të gjithë. Megjithatë, mund të shkaktojë alergji te njerëzit që janë alergjikë ndaj substancave që përmbajnë gështenjat. Kur është alergjik ndaj gështenjave, sistemi imunitar i trupit i ngatërron arrat me substanca të dëmshme për trupin. Në këtë pikë, sistemi imunitar do të reagojë kundër alergjenit. Zakonisht në ekspozimin e parë, trupi zakonisht nuk shfaq simptoma të paqëndrueshmërisë. Herën tjetër, trupi fillon të shfaqë reaksione alergjike që mund të jenë të rrezikshme.

 • Reaksionet e lehta alergjike të lëkurës përfshijnë: skuqje, ënjtje të ekstremiteteve, skuqje dhe dhimbje, urtikarie.
 • Simptomat e një reaksioni që prek sytë, hundën dhe fytin: Alergjitë zakonisht prekin traktin respirator me simptoma të zakonshme si: hundë e mbytur ose rrjedhje, teshtitje, dhimbje të fytit, kruajtje ose lotim të syve. Më seriozisht, do të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje. Në këtë pikë, rrugët e frymëmarrjes mund të ngushtohen ose mbyllen plotësisht. Një fyt i fryrë që e bën të vështirë frymëmarrjen mund të kthehet në astmë alergjike, duke shkaktuar anafilaksinë.
 • Shumë alergji ushqimore shkaktojnë gjithashtu probleme me tretjen, sepse proteinat alergjike kalojnë përmes stomakut dhe zorrëve. Reagimet e tretjes zakonisht ndodhin pas disa orësh pas ngrënies dhe trupi do të ndjejë të përziera dhe ngërçe në stomak në këtë kohë. Rastet më të rënda përfshijnë të vjella dhe diarre.
 • Reaksioni alergjik më serioz dhe më i rrezikshëm është anafilaksia. Kjo është një gjendje në të cilën fyti dhe rrugët e frymëmarrjes fryhen dhe bllokohen duke e bërë të vështirë ose të pamundur frymëmarrjen. Ose mund të shkaktojë simptoma të tilla si: ënjtje të fytyrës, kruajtje të lëkurës, presion të ulët të gjakut, ndryshime në rrahjet e zemrës, konfuzion.
Tham Khảo Thêm:  Những thực phẩm nên và không nên ăn với đậu phụ

Me reaksione alergjike që mund të shkaktojnë kushte të rrezikshme, duke ndikuar në shëndetin tuaj, duhet të konsultoheni me një alergolog për testim në kohë dhe mbështetje në rast të simptomave të dyshimta.alergji e dyshuar. Përveç kësaj, kur dyshoni se jeni alergjik ndaj një substance të caktuar, vizitoni mjekun tuaj i cili kryen teste për të zbuluar se për cilën substancë jeni alergjik dhe ju ofron ilaçe dhe masa parandaluese efektive. , garantoni sigurinë tuaj.

Kini parasysh kur përdorni fëstëkë

 • Ruani farat në një vend të freskët dhe të thatë për të shmangur farat e mykura që ndikojnë në shëndetin tuaj dhe të anëtarëve të familjes.
 • Për të garantuar sigurinë e cilësisë dhe efektivitetin optimal të farave kur përdoren, duhet të blini produkte me ambalazh të qartë të origjinës, data të skadencës dhe të blini nga kompani dhe vende me reputacion. Duhet t’i referohet çmimit të shitjes me pakicë në treg për të blerë çmimin e duhur dhe të mos ngatërrohet me mallrat e cilësisë së dobët, mallrat e skaduara.

Artikulli i fundit ndau me ju informacion rreth fëstëkut. Në Vietnam, fëstëkët janë shumë të njohur dhe të lehtë për t’u gjetur në dyqane ushqimore, supermarkete dhe dyqane ushqimore. Përveç mbështetjes së shërimit, ato përdoren gjithashtu për të përpunuar pjata të panumërta të shijshme që sjellin shumë përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore.

Postuar nga: Doan Khanh Ly

Fjalët kyçe: Cilat janë përfitimet shëndetësore të fëstëkut dhe çfarë duhet të kihet parasysh gjatë përdorimit të tyre?

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hạt dẻ cười có lợi ích sức khỏe và lưu ý gì khi sử dụng? . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy