Dùng dưa leo thanh lọc cơ thể và giảm cân

Kastraveci është një ushqim shumë i njohur në vendin tonë dhe në shumë vende të botës. Ato mund të shijohen duke përgatitur pjata të ndryshme ose mund të hahen të gjalla për shkak të shijes së tyre të ëmbël dhe përmbajtjes së bollshme të ujit. Me një përmbajtje uji që përbën pjesën më të madhe të peshës së frutave dhe me kalori të ulëta, kastraveci është një pjatë shumë e përshtatshme për ata që janë në dietë për humbje peshe. Përveç kësaj, ky ushqim përmban shumë vitamina dhe minerale që ndihmojnë në kufizimin e një sërë sëmundjesh për trupin.

Le të mësojmë për këtë lloj ushqimi për humbjen e peshës dhe pastrimin e trupit me artikullin më poshtë.

Mësoni rreth trangujve

Përdorni kastravecin për të pastruar trupin dhe për të humbur peshë

Kastraveci është një ushqim që i përket familjes së kastravecave

Kastraveci, i njohur edhe si kastraveci, është një ushqim që i përket familjes së kastravecit, i njohur shkencërisht si Cucumis sativus. Ato janë një nga kulturat më të vjetra dhe besohet se e kanë origjinën në fushat veriore sub-Himalayan të Indisë. Bima e kastravecit është një bimë ngjitëse e ngjashme me kultivarët e tjerë të familjes cucurbita si pjepri dhe pjepri.

Kjo bimë rritet shumë lehtë. Varietetet e kastravecit ndryshojnë në madhësi, formë dhe ngjyrë dhe rriten në të gjithë botën në klima të ndryshme. Në përgjithësi, fruti ka një lëkurë të gjelbër të errët, një mish krokant por të shijshëm dhe fara të vogla të ngrënshme të përqendruara pranë bërthamës në pulpë. Ashtu si me kastravecat e tjera, kastravecat korren më mirë kur janë të rinj, zarzavatet janë ende të vogla dhe krokante. Nëse korren në kohën e duhur, ato do të kenë një aromë të ëmbël, krokante dhe pothuajse neutrale. Nëse nuk korret në kohë dhe nuk lihet fruti të piqet gradualisht, pjepri do të vazhdojë të rritet, duke bërë që lëvorja të bëhet më e ashpër dhe të zverdhet, farat të forta dhe të pangrënshme. Kastravecat e freskëta zakonisht mblidhen gjatë gjithë vitit dhe mund të hahen të papërpunuara, të bëra sallata me perime ose lëngje. Ato janë të ulëta në kalori, të larta në lëndë ushqyese dhe ofrojnë ujë dhe elektrolite.

Në indiane, kastraveci quhet sushitalam që do të thotë “shumë i ftohtë”. Sipas mjekësisë tradicionale indiane, ky ushqim ka veti të ftohta, shije pak të ëmbël dhe mbështet trajtimin e shumë sëmundjeve. Ato aplikohen gjithashtu në bukuri duke u prerë dhe aplikuar për të hidratuar lëkurën dhe për të reduktuar në mënyrë efektive fryrjen.

Sipas studimeve ushqyese në tranguj, ato ndihmojnë në luftimin e efekteve të dëmshme të radikalëve të lirë dhe inflamacionit. Ato janë një nga perimet me kalori më të ulët, por ofrojnë përbërës të fuqishëm polifenol që mund të ndihmojnë në ngadalësimin e procesit natyror të plakjes të shkaktuar nga oksidimi. Përveç kësaj, ky ushqim është i njohur për vetitë e tij antidiabetike, ulëse të lipideve dhe antioksiduese. Ato kanë një efekt natyral detoksifikues, pastrues, “ftohës” dhe janë një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar dehidratimin, kapsllëkun dhe nxehtësinë në trup. Lëngu i kastravecit është përdorur prej kohësh si një përforcues natyral i elektroliteve. Për shkak se ka veti antibakteriale dhe është një ushqim anti-inflamator, kastraveci është përdorur si një ilaç shtëpiak për aknet ose për të reduktuar skuqjen dhe ënjtjen në lëkurë.

Tham Khảo Thêm:  Nhận diện 10 “kẻ cắp động lực” và cách lấy lại năng lượng tươi mới

Në veçanti, farat dhe lëkura e këtij ushqimi kanë një sërë antioksidantësh, si flavonoidet, lignanet dhe triterpenet.

Disa lloje të njohura të trangujve:

 • Shumëllojshmëria armene (Cucumis melo var. Flexuosus) është e gjatë, e brishtë, me vena të holla, të lakuara dhe një ngjyrë jeshile e lehtë. Edhe pse klasifikohen si bimë të familjes së pjeprit, jo si kastraveca, ato duken dhe shijojnë mjaft të ngjashme me kastravecat e zakonshme.
 • Varietet japonez: Ky varietet ka një ngjyrë jeshile të errët dhe fruta të hollë. Ata kanë guaska shumë të holla me gjemba të vogla mbi to.
 • Varietetet Kirby: Njerëzit shpesh i përdorin ato për turshi. Janë krokante, kanë lëkurë të hollë dhe fara të vogla.
 • Varietetet e limonit: ato kanë përmasat e një limoni të verdhë, me ngjyrë të zbehtë të lëkurës me një aromë të ëmbël dhe delikate.
 • Shumëllojshmëri persiane: fruta të shkurtra dhe të rrumbullakëta, shumë krokante.

Përbërja ushqyese e kastravecit

Përdorni kastravecin për të pastruar trupin dhe për të humbur peshë

Ky lloj ushqimi ka një përmbajtje të lartë uji dhe një shumëllojshmëri vitaminash dhe mineralesh

Sipas të Dhënave Kombëtare të Ushqyesve të USDA, 100 g kastravec të papërpunuar përmban lëndët ushqyese të mëposhtme:

 • Kalori: 12
 • Karbohidratet: 2.16 g
 • Proteina: 0.59 g
 • Yndyrë: 0,16 g
 • Folate: 14 g
 • Niacinë: 0.037 mg
 • Riboflavinë: 0.025 mg
 • Tiaminë: 0.031 mg
 • Vitamina A: 12 IU
 • Vitamina C: 3.2 mg
 • Vitamina E: 0.03 mg
 • Vitamina K: 7.2 g
 • Natriumi: 2 mg
 • Kaliumi: 136 mg
 • Kalcium: 14 mg
 • Fosfor: 21 mg
 • Magnezi: 12 mg

Ky ushqim është një nga perimet me shumë pak kalori, ato japin vetëm 12 kalori për 100 g ushqim. Ato nuk përmbajnë yndyrna të ngopura ose kolesterol. Lëvoret e kastravecit janë një burim i mirë i fibrave që ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut dhe mbron nga kanceri i zorrës së trashë duke hequr komponimet toksike nga zorrët.

Përveç kësaj, kastravecat janë një burim i shkëlqyer i kaliumit, i cili është një elektrolit i rëndësishëm ndërqelizor. 100 g kastravec siguron 136 mg kalium, por vetëm 2 mg natrium. Kaliumi është një elektrolit miqësor për zemrën që ndihmon në uljen e presionit total të gjakut dhe rrahjeve të zemrës duke kundërshtuar efektet e natriumit. Kastravecat gjithashtu përmbajnë antioksidantë unikë në përmasa të moderuara si ß-karoten dhe α-karoten, vitaminë C, vitaminë A, zeaksantinë dhe luteinë. Këto komponime ndihmojnë për të vepruar si mbrojtës të trupit kundër radikaleve të lira që rrjedhin nga oksigjeni dhe specieve reaktive të oksigjenit (ROS) që nxisin plakjen dhe sëmundjet e ndryshme. Kastraveci ka veti të buta diuretike, ndoshta për shkak të përmbajtjes së tij të lirë të ujit dhe përmbajtjes së lartë të kaliumit dhe natriumit. Ato ndihmojnë në kontrollin e peshës dhe presionit të lartë të gjakut.

Çuditërisht, ato kanë një sasi të konsiderueshme të vitaminës K, duke siguruar rreth 7.2 μg të kësaj vitamine për 100 g. Vitamina K është gjetur të ketë një rol të mundshëm në shëndetin e kockave duke promovuar aktivitetin osteogjenik (masës kockore). Ai gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në trajtimin dhe mbështetjen e gjendjes së pacientëve me Alzheimer duke kufizuar dëmtimin e qelizave nervore në trurin e tyre.

Përfitimet shëndetësore të kastravecit

Përdorni kastravecin për të pastruar trupin dhe për të humbur peshë

Kastraveci ka shumë përfitime shëndetësore

Parandalimi i kancerit

Disa komponime biologjike të pranishme në tranguj duke përfshirë kukurbitacinën, glukozidet, lignanet, apigeninën dhe flavonolet si fisetin kanë aktivitet shumë të lartë biologjik. Pas studimit të përfitimeve të këtyre ushqimeve dhe aftësive të tyre të mundshme për pastrimin e radikalëve të lirë, studiuesit e përfshirë në studim raportuan se flavonoidet dhe taninat në këtë ushqim ndihmojnë në uljen e dhimbjes dhe largimin e radikaleve të lira. Komponimet në kastravec kanë efekte antikancerogjene për shkak të aftësisë së tyre për të mbrojtur ADN-në dhe qelizat nga dëmtimi.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn lịch tập gym tại nhà cho nam giới 6 ngày 1 tuần hiệu quả

Fisetin është veçanërisht i lidhur me shëndetin e trurit dhe funksionin njohës. Përveç kësaj, kukurbitacina dihet se redukton tumoret kancerogjene. Studiuesit kanë zbuluar se cucurbitacina – një lloj përbërësi triterpene – mund të vrasë qelizat e kancerit. Mekanizmat më të rëndësishëm të përfshirë në aftësinë e kukurbitacinës për të nxitur apoptozën në qelizat e kancerit janë aftësia e saj për të ndryshuar aktivitetet përmes faktorëve të gjeneve dhe për të aktivizuar proteinat anti-tumorale. Prandaj, konsumi juaj i ushqimeve të pasura me antioksidantë si kastravecat mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit.

Mbështet humbjen e peshës

Ky ushqim është një nga perimet me përmbajtjen më të lartë të ujit. Kjo do të thotë që kastravecat ofrojnë vitamina dhe minerale të vlefshme, por janë shumë të ulëta në kalori – vetëm rreth 16 kalori për 100 g. Si rezultat, ju mund të hani më shumë dhe të mos ndiheni të uritur, ndërkohë që i përmbaheni një plani të përgjithshëm të shëndetshëm të humbjes së peshës që është i ulët në kalori ose i ulët në karbohidrate. Plus, kastravecat mund të ndihmojnë në shuarjen e etjes dhe në shtypjen e dëshirës për të ngrënë meze për shkak të dehidrimit. Ky lloj ushqimi është gjithashtu një rostiçeri i përshtatshëm para palestrës ose jogës për të rimbushur ujin dhe ushqimin në mënyrë që të mos ndiheni të lodhur dhe të uritur pas stërvitjes.

Ndihmon në pastrimin dhe detoksifikimin e trupit

Kucurbitacina është një përbërës që gjendet në bimët e familjes së kucurbitave, duke përfshirë edhe kastravecat. Këto komponime mund të mbështesin traktin tretës dhe mëlçinë. Përveç kësaj, ky ushqim është edhe një ushqim natyral diuretik. Prandaj, ato mund të ndihmojnë trupin të nxjerrë urinën më shpejt për të nxjerrë jashtë toksinat dhe mbeturinat.

Kastravecat reduktojnë fryrjen dhe ndjesia e mbajtjes së ujit është shumë e mirë, ndaj shumë njerëz i përdorin pas një nate duke ngrënë të kripur ose pirë alkool për të detoksikuar dhe pastruar trupin.

Hidraton dhe qetëson lëkurën

Lëkura e këtij ushqimi është një burim i mirë i vitaminës A, e cila mund të mbështesë shëndetin e lëkurës. Ata gjithashtu kanë një efekt diuretik që mund të zvogëlojë ënjtjen. Sipas disa studimeve, kastraveci i prerë në feta, i aplikuar direkt në lëkurë ka një efekt qetësues dhe ftohës në lëkurë, lufton irritimin e lëkurës dhe redukton ënjtjen dhe skuqjen. Ato madje përdoren për të trajtuar aknet, plagët dhe papërsosmëritë e tjera të lëkurës në mënyrë natyrale. Kastraveci gjithashtu ka aftësinë për t’u çlodhur, për të reduktuar ndjesinë e djegies dhe ënjtjen pas një djegie nga dielli, duke ndihmuar në reduktimin e djegies nga dielli.

Zvogëloni ënjtjen dhe zvogëloni ënjtjen

Për shkak të efekteve të tij anti-inflamatore dhe diuretike, ky ushqim mund të ndihmojë në uljen e ënjtjes dhe zvogëlimin e fryrjes. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës rreth syve të hidratuar, duke i bërë sytë të duken më vigjilentë dhe më pak të lodhur. Ju mund të aplikoni kastravec të prerë mbi sytë tuaj për 20-30 minuta për të ndihmuar në përmirësimin e pamjes së syve tuaj.

Përmirëson shëndetin e zemrës dhe metabolizmin

Kukurbitacina e pranishme në kastravec është studiuar për efektet e saj citotoksike, hepatoprotektive, kardiovaskulare dhe antidiabetike. Linjanet që gjenden në to kanë efekte të forta imune, anti-inflamatore dhe të dobishme kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Studimet mbi konsumin e liganeve kanë treguar se ato janë në gjendje të ulin kolesterolin total të keq (LDL) dhe të përmirësojnë nivelet e presionit të gjakut.

Përveç kësaj, kastraveci përmban shumë kalium dhe magnez. Ushqimet e pasura me magnez dhe kalium janë treguar të jenë shumë të dobishme për presionin e gjakut dhe funksionin e përgjithshëm nervor, duke mbështetur rregullimin e ritmit të zemrës, stabilitetin më të mirë të sheqerit në gjak dhe konsumin më të lartë të energjisë.

Tham Khảo Thêm:  Bài tập burpee: Cẩm nang hướng dẫn cách chinh phục

Mbështet kocka të forta

Ngrënia e shumë trangujve është një mënyrë e përsosur për të ruajtur dendësinë minerale të kockave, sepse ato përmbajnë deri në 22% të vitaminës K ditore të kërkuar nga trupi në çdo 100 g. Vitamina K është një vitaminë e tretshme në yndyrë që punon me lëndë ushqyese të tjera thelbësore si kalciumi dhe magnezi për të mbajtur kocka të forta. Vitamina K gjithashtu mbështet metabolizmin e shëndetshëm, thithjen e lëndëve ushqyese, mbështet shëndetin e zemrës, ndihmon në koagulimin e gjakut, mbështet funksionin nervor dhe mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër kancerit. Aktualisht, mungesa e vitaminës K është e zakonshme tek të rriturit dhe fëmijët për shkak të dietave të ulëta në perime jeshile, dietave të ulëta me kolesterol, përdorimit të drogës dhe keqpërthithjes së lëndëve ushqyese. Prandaj, shtimi i kastravecit në dietën e përditshme të familjes është një mënyrë e mirë për të mbrojtur shëndetin e kockave.

Parandalimi dhe trajtimi i dhimbjes së kokës

Sipas mjekësisë tradicionale, kastravecat përdoren si një ilaç natyral i dhimbjes së kokës dhe qetësues i dhimbjes, sepse luftojnë inflamacionin dhe ënjtjen. Dhimbjet e kokës ose migrena mund të kenë shumë shkaqe, duke përfshirë dehidratimin, stresin, lodhjen, sheqerin e ulët në gjak dhe mangësitë ushqyese.

Shumë studime tregojnë se ushqimet e pasura me ujë dhe magnez si kastravecat mund të luftojnë dhimbjet e kokës duke balancuar lëngjet në trup dhe duke parandaluar dehidratimin.

Disa pjata tërheqëse nga kastraveci

Përdorni kastravecin për të pastruar trupin dhe për të humbur peshë

Ky lloj ushqimi mund të kombinohet për të bërë shumë pjata të shijshme

Lëng kastraveci të freskët limoni

Kastravecat ju kushtoni vëmendje të zgjidhni të rinj, të zgjatur dhe jo të grimcuar. Pas blerjes, duhet të lani dhe të prisni skajet, të prerë në copa të vogla në madhësinë e shtypit. Më pas, filloni shtrydhëse frutash e perimesh dhe lërini kastravecat të shtrydhin ngadalë lëngun. Më pas, hidhni lëngun e kastravecit në një gotë, shtoni pak ujë me sheqer dhe lëng limoni dhe përzieni mirë. Mund të shtoni akull dhe ta shijoni menjëherë për të siguruar vitamina të freskëta nga lëngu.

Kallamar i skuqur me kastravec

Kallamarët, kastraveci, domatja, ananasi dhe selino pas blerjes lahen të gjitha dhe priten paraprakisht në copa të madhësisë së një kafshimi. Më pas kaurdisim hudhrën në vaj të nxehtë dhe shtojmë kallamarët dhe i kaurdisim derisa të gatuhen dhe përzierjes i shtojmë kastravecin, domaten, ananasin dhe selinon. Më pas, rregulloni me kripë, sheqer, pluhur erëza sipas shijes dhe derdhni në një pjatë, spërkatni me piper. Kjo pjatë shërbehet me oriz të nxehtë. Kjo është një pjatë e përshtatshme për ushqimet familjare, sepse ato janë plot ushqyes, shumë të çuditshme dhe të përshtatshme për shijen vietnameze.

Në përgjithësi, kastraveci është një ushqim me pak kalori dhe shumë ushqyes me shumë vitamina dhe minerale. Ky lloj ushqimi është shumë i përshtatshëm për përdorim në dieta dhe humbje peshe, sepse krijojnë një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë dhe ofrojnë lëndë ushqyese të mjaftueshme për të luftuar lodhjen dhe urinë. Përveç kësaj, ato gjithashtu kufizojnë dhe parandalojnë shumë sëmundje të rrezikshme si kanceri, sëmundjet kardiovaskulare, migrena dhe ndihmojnë laksativët, hidratojnë, zbukurojnë lëkurën dhe reduktojnë ënjtjen.

Postuar nga: Phuong Dieu Le

Fjalë kyçe: Përdorimi i kastravecit për të pastruar trupin dhe për të humbur peshë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Dùng dưa leo thanh lọc cơ thể và giảm cân . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy