Ăn hạt quinoa giảm cân sao cho ngon, lạ với 22 món sáng tạo

Për të ndihmuar ata që duan quinoa, ne kërkuam internetin. Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për një drekë të shëndetshme ose një version më të shëndetshëm të të preferuarit tuaj (çdo gjë që të shëndoshë), ky koleksion quinoa për humbje peshe sigurisht që do të jetë i dobishëm!

Quinoa mund të jetë një ushqim i shëndetshëm, por kjo nuk do të thotë se do të humbni peshë. Këto arra janë të mbushura me proteina dhe aminoacide thelbësore dhe fibra, por pasi të shtoni përbërës me kalori dhe yndyrë në pjatën tuaj, recetat e quinoas që gjeni në internet mund të mos jenë të përshtatshme për humbje peshe. Këtu janë 22 pjata që rekomandojmë t’i shtoni në menunë tuaj për humbje peshe.

Hani quinoa për të humbur peshë me 6 sallata

Sallatë me quinoa, asparagus dhe feta

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Shërbim: 4-6

Ushqyerja: 338 kalori, 23,4 g yndyrë (6,7 g të ngopura), 522 mg natrium, 23,3 g karbohidrate, 2,7 g fibra, 4 g sheqer, 8,7 g proteina

Ju mund të përmirësoni ushqimin dhe shijen e pjatës suaj me quinoa dhe asparagus. E gjelbërta përmban fitonutrientë anti-inflamatorë dhe antioksidantë që luftojnë kancerin. Kjo pjatë është shumë e ulët në kalori.

Sallatë me quinoa për humbje peshe me mollë, salcë mjalti, limon, nenexhik

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 3 – 4

Ushqyerja: 433 kalori, 12 g yndyrë (1,5 g të ngopura), 9 mg natrium, 69 g karbohidrate, 8 g fibra, 12,6 g sheqer, 13,2 g proteina

Salca me mjaltë, limon dhe nenexhik për këtë sallatë jo vetëm që ju shton shije, por edhe ju ndihmon të digjni kalori.

Në fakt, në vitin 2003, studiuesit testuan efektet e 14 bimëve dhe erëzave të ndryshme në aktivitetin e enzimave tretëse të pankreasit dhe të zorrëve të vogla te minjtë. Ata zbuluan se nenexhiku ishte një nga erëzat që nxiti këto aktivitete, duke e kthyer ushqimin në energji në mënyrë më efikase. Sistemi ynë tretës funksionon në mënyrë të ngjashme.

Sallatë me quinoa dhe pulë

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 4

Ushqyerja: 413 kalori, 19 g yndyrë (3 g të ngopura), 375 mg natrium, 9 g fibra, 5 g sheqer, 21 g proteina

Tham Khảo Thêm:  12 thực phẩm giảm lo lắng được khoa học chứng minh

Përgatitja e kësaj sallate në kavanoz zgjat vetëm 30 minuta dhe mund ta ruani në frigorifer deri në 3 ditë. Ruajtja më e gjatë do ta bëjë gjellën më të shijshme pasi lëngu i limonit, cilantro dhe hudhra thithen në pulë dhe quinoa.

Sallatë me quinoa në një kavanoz me salcë jeshile Thai

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 1

Ushqyerja: 505 kalori, 22 g yndyrë (10,4 g të ngopura), 358,2 mg natrium, 10,6 g fibra, 14,37 g sheqer, 12,6 g proteina

Kush thotë se është e vështirë të sjellësh një drekë të shijshme në zyrë? Prezantimi i sallatave në kavanoza qelqi – një mënyrë gjeniale për të ruajtur shijet komplekse. Shtoni sa më shumë spinaq të mundeni dhe përdorni një lugë çaji vaj kokosi për të bërë patate të ëmbla.

Sallatë lakër jeshile quinoa me vezë dhe panxhar

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 1

Ushqyerja: 269 kalori, 13,2 g yndyrë (2,5 g të ngopur), 61 mg natrium, 26,7 g karbohidrate, 5,3 g fibra, 3,7 g sheqer, 11 g proteina (me përjashtim të kripës)

Kjo pjatë mund të rrisë performancën tuaj të stërvitjes falë perimeve të purpurta. Në fakt, sipas një studimi të bërë në Universitetin Shtetëror të Kansasit, atletët që pinin lëng panxhari përjetuan një rritje prej 38% të rrjedhjes së gjakut në muskuj, veçanërisht në muskujt “të shpejtë” që prekin muskujt, shpërthimin e shpejtësisë dhe fuqisë.

Supë me quinoa për humbje peshe me perime dhe lakër jeshile

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Shërbim: 4-6

Ushqyerja: 280 kalori, 10,3 g yndyrë (1,4 g të ngopura), 1019 mg natrium, 40,8 g karbohidrate, 8,9 g fibra, 9,2 g sheqer, 9 g proteina

Fasulet dhe quinoa janë një kombinim i ngrohtë në stinën e ftohtë ose në një mjedis të ftohtë. Ju mund ta merrni këtë supë me vete në punë.

Hani quinoa për të humbur peshë me enët me oriz

Oriz pilaf në stilin marok me kinoa, salmon

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 4

Ushqyerja: 310 kalori, 13 g yndyrë (2 g të ngopura), 780 mg natrium

Kjo pjatë është e mbushur me shije të forta, me arra dhe drithëra të shëndetshme. Ky kombinim i erëzave të ëmbla dhe të shijshme mund të jetë i përshtatshëm për mbushjen e mishit të pulës ose derrit, por është veçanërisht i mirë për yndyrën (të shëndetshme) të salmonit.

Quinoa bën një paella të shëndetshme, komplekse, me teksturë dhe mbushëse. Kjo mund të bëhet e preferuara juaj e re!

Oriz i përzier nga farat e quinoas për humbje peshe

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 4

Ushqyerja: 230 kalori, 7 g yndyrë (1 g e ngopur), 320 mg natrium

Kjo pjatë miqësore me veganët kombinon shije të këndshme, të ëmbla dhe aromatike që përzihen aq mirë sa nuk do ta vini re se po hani një darkë të shëndetshme. Shtoni pak karkaleca ose pulë nëse dëshironi proteina shtesë.

Oriz Quinoa dhe avokado të mbushura me kungull

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 8

Ushqyerja: 574 kalori, 20,4 g yndyrë (4,3 g të ngopura), 125 mg natrium, 17,2 g fibra, 2,7 g sheqer, 21,1 g proteina

Kjo pjatë e pasur me proteina dhe fibra e paraqitur bukur meriton të jetë në darkën tuaj më të nxehtë. Shijoni gjysmën e këtij kungulli të bukur dhe thuajini lamtumirë ushqimit të vonë të natës.

Kungull i njomë i mbushur me quinoa

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 6

Ushqyerja: 292 kalori, 10,6 g yndyrë (4 g të ngopura), 166 mg natrium, 37,9 g karbohidrate, 5,7 g fibra, 5,5 g sheqer, 14 g proteina (pa llogaritur kripën e shtuar në ketchup)

Tham Khảo Thêm:  Xua ngay bụng mỡ cực nhanh với bài tập Tabata thần thánh

Po kërkoni një recetë pice pa gluten që nuk ju bën të ndiheni “fajtor”? Këto varka me kunguj të njomë kanë të gjithë tërheqjen e një byreku, zero kalori, natrium dhe yndyrë boshe. Plus, ata kanë 14 g proteina për t’ju ndihmuar të arrini barkun tuaj të sheshtë dhe objektivat e ndërtimit të muskujve.

Quinoa, salmon i stilit të Karaibeve

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 4

Ushqyerja: 475 kalori, 4.7 g yndyrë (

Merrni sythat tuaja të shijes në Karaibe me këtë tas me kinoa me salmon. Salmoni i egër është i pasur me acide yndyrore esenciale omega-3, një yndyrë e shëndetshme që lufton inflamacionin që ngadalëson metabolizmin dhe shkakton kancerin e gjirit. Për të mos përmendur, është një burim i shkëlqyer i proteinave, i cili rrit djegien e kalorive pas vaktit deri në 35%!

Kuinoa e përzier me brokoli dhe arra pishe

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 4

Ushqyerja: 182 kalori, 10 g yndyrë (1 g të ngopur), 30 mg natrium, 18,8 g karbohidrate, 2,6 g fibra,

Edhe pse shpesh neglizhohet, arrat e pishës janë të pasura me mangan, një frenues i fuqishëm i radikaleve të lira që dëmtojnë trupin dhe mund të luajnë një rol në zhvillimin e kancerit dhe plakjen. Janë perfekte kur përzihen me ndonjë zarzavate, kur skuqen vetë ose shtohen në një tas me quinoa.

Hani quinoa për të humbur peshë me pjatat kryesore

Kari i pulës dhe quinoa

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 6

Ushqyerja: 315 kalori, 8,9 g yndyrë (1,7 g të ngopura), 289,3 mg natrium, 7,9 g fibra, 8,4 g sheqer, 23,7 g proteina

Kofshët e shijshme të pulës përmbajnë një sasi të madhe proteinash, plus erëzat e nxehta janë të mira për humbje peshe. Kjo pjatë mund të bëhet në një tenxhere të ngadaltë ose në një tenxhere në një sobë të zakonshme.

Kuinoa për humbje peshe dhe karkaleca të pjekur në skarë me gjalpë hudhër

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 8

Ushqyerja: 298 kalori, 13,5 g yndyrë (6,2 g të ngopura), 621 mg natrium, 3 g fibra, 0,7 g sheqer, 15,9 g proteina

Keni nevojë për diçka joshëse pa e prishur buxhetin tuaj të kalorive? Nuk duhet të kërkoni më tej! Kjo pjatë është e mbushur me proteina të ligët dhe fibra me një aromë gjalpi hudhre.

Pulë e pjekur në skarë me quinoa

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 6

Ushqyerja: 296 kalori, 7,6 g yndyrë (3,2 g të ngopur), 225 mg natrium, 25,7 g karbohidrate, 3,6 g fibra, 3,6 g sheqer, 30,6 g proteina (pa përfshirë salcën)

Pulë e pjekur, e skuqur thellë në salcë domate me djathë është një fatkeqësi për belin. Por pula e pjekur në skarë me quinoa është e ulët në kalori, yndyrë, natrium dhe sheqer, dhe e mbushur me proteina mbushëse.

Topë gjeldeti me quinoa

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 4

Ushqyerja: 274 kalori, 7,9 g yndyrë (1,9 g të ngopura), 488 mg natrium, 31,9 g karbohidrate, 3 g fibra, 5,6 g sheqer, 17,6 g proteina

Qoftet e vogla bëhen me gjelin e detit të grirë pa yndyrë, thërrime buke dhe quinoa. Ky është meze i përsosur ose për t’u shtuar në çdo pjatë makarona.

Hani quinoa për të humbur peshë me snack

Kuinoa e mbështjellë me topa pule

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 4

Ushqyerja: 494,5 kalori, 10,9 g yndyrë (2,6 g të ngopura), 733,3 mg natrium, 3,2 g fibra, 1 g sheqer, 72,1 g proteina

Ky top pule do të ketë dyfishin e proteinave me një kore quinoa. Do t’ju pëlqejë efekti i mbushjes dhe fëmijëve tuaj do t’ju pëlqejnë vetëm copat e pulës. Kjo do të jetë një pjatë për të gjithë familjen.

Tham Khảo Thêm:  10 tư thế yoga chuẩn bị cho tư thế trồng chuối bằng tay

Ëmbëlsirë parfe i bërë në 5 minuta

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 1

Ushqyerja: 260 kalori, 2,8 g yndyrë (0 g të ngopura), 78 mg natrium, 49,8 g karbohidrate, 5 g fibra, 15,7 g sheqer, 9,8 g proteina

Aktivizoni qelizat e trurit tuaj, mbroni kockat tuaja dhe qetësoni zorrët në vetëm pesë minuta me këtë parfe me kos. Për më tepër, sipas një studimi, shega përmban acid ellagic, i cili mund të luftojë kancerin duke penguar prodhimin e estrogjenit dhe duke ndaluar rritjen e qelizave të kancerit të gjirit.

Kuinoa me limon, vaj ulliri dhe majdanoz (majdanoz)

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: rreth 6 ëmbëlsira

Ushqyerja: 200 kalori, 8,3 g yndyrë (2,5 g të ngopura), 343 mg natrium, 22,4 g karbohidrate, 2,4 g fibra, 1,1 g sheqer, 9,6 g proteina

Me vetëm 200 kalori një copë, këto quinoa ushqyese janë perfekte për sallata, meze ose shoqëruese të çdo proteine.

Patate e ëmbël e mbushur me quinoa, mjaltë, limon

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 8

Ushqyerja: 361 kalori, 5 g yndyrë (1,6 g të ngopura), 53 mg natrium, 66,2 g karbohidrate, 11 g fibra, 8,5 g sheqer, 15,1 g proteina

Kjo pjatë siguron pothuajse 40% të marrjes së rekomanduar ditore të fibrave, falë superushqimit të patates së ëmbël. Për të mos përmendur këtë pjatë është gjithashtu e pasur me magnez, vitaminë A, fosfor, kalium dhe B6. Me receta si këto me patate të ëmbla, nuk keni më nevojë të merrni multivitamina.

Banane të njomura me çokollatë dhe quinoa

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Serbimet: 8

Ushqyerja: 258 kalori, 6,5 g yndyrë (3,5 g të ngopura), 35 mg natrium, 45,7 g karbohidrate, 5,4 g fibra, 10,2 g sheqer, 7,2 g proteina

Snacks që mund të duken “mëkatare” për humbjen e peshës ndihmojnë në rritjen e stërvitjeve tuaja, rritin metabolizmin tuaj dhe shtypin dëshirat.

Biskota me kuinoa dhe gjalpë kikiriku

Hani quinoa për të humbur peshë, kështu që është e shijshme dhe e çuditshme me 22 pjata kreative

Shërbimet: 2 duzina ëmbëlsira

Ushqyerja: 188 kalori, 7,6 g yndyrë (1,4 g të ngopura), 71 mg natrium, 24,4 g karbohidrate, 2 g fibra, 9,5 g sheqer, 7 g proteina

Besoni apo jo, ju mund të zvogëloni rrezikun e diabetit duke ngrënë këto biskota! Përveçse është i shijshëm, gjalpi i kikirikut është treguar se zvogëlon rrezikun e vdekjes, forcon muskujt dhe nervat dhe ndihmon në humbjen e peshës.

Në fakt, sipas një studimi të publikuar në Journal of the American Medical Association, gjalpi i kikirikut redukton rrezikun e diabetit me gati 30%. Pse: Gjalpi i kikirikut përmban genistein, një përbërës që redukton gjenet e mbipeshes dhe zvogëlon aftësinë e trupit tuaj për të ruajtur yndyrën.

Për të ruajtur shëndetin dhe formën e shëndetshme trupore, përveç plotësimit me lëndë ushqyese adekuate për trupin tuaj, duhet të ndërtoni një regjim ushtrimesh shkencore dhe sportive. Shkarkoni aplikacionin tonë për të planifikuar një stërvitje me trajnerë profesionistë, për t’u regjistruar në më shumë se 100 klube/palestra ose për t’u bashkuar me mijëra klasa me vetëm një prekje. Provoni dhe provoni atë që ne kemi për të ofruar.

Postuar nga: Duc Vu

Fjalë kyç: Hani quinoa për të humbur peshë kaq e shijshme, e çuditshme me 22 pjata krijuese

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Ăn hạt quinoa giảm cân sao cho ngon, lạ với 22 món sáng tạo . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy