9 lợi ích sức khỏe có thể bạn chưa biết về tảo xoắn 

Çfarë është spirulina? Pse përdoren kaq shumë në stërvitje? Bashkohuni me ne për të gjetur përgjigjen e këtij alga deti.

Spirulina është një lloj alge blu-jeshile që njihet mirë si një shtesë diete. Njerëzit e konsiderojnë spirulinën si një superushqim për shkak të përmbajtjes së saj të mahnitshme ushqyese. Studimet tregojnë se spirulina ofron përfitime shumë të mira për të ndihmuar në përmirësimin dhe mbrojtjen e shëndetit.

Çfarë është spirulina?

Spirulina është një biomasë e cianobaktereve (algave blu-jeshile). Ato mund të konsumohen plotësisht nga njerëzit dhe kafshët. Spirulina rritet në mbarë botën dhe përdoret si suplement ushqimor.

9 përfitime shëndetësore që mund të mos i dini për spirulinën

Spirulina është një shtesë ushqimore e pasur me lëndë ushqyese

Këto alga detare janë cianobaktere filamentoze lundruese të lira. Ato karakterizohen nga trikome cilindrike, shumëqelizore në një spirale të majtë të hapur. Spirulina gjendet natyrshëm në liqenet tropikale dhe subtropikale. Ky liqen zakonisht ka një pH të lartë dhe përqendrime të larta të karbonateve dhe bikarbonateve.

Për sa i përket prodhimit, spirulina korret, thahet në ngrirje dhe më pas shitet si pluhur. Ato shtohen në pije dhe ushqime specifike ose përdoren në suplemente. Mendohet se spirulina është përdorur si burim ushqimi që në fillim të shekullit të 16. Ky alga deti njihet edhe për shumë përfitime shëndetësore si: redukton inflamacionin, ul nivelin e kolesterolit, rrit imunitetin…

Spirulina e thatë apo e freskët është më e mirë?

Një studim në Universitetin Diponegoro, Indonezi, duke krahasuar spirulinën e freskët dhe të tharë, tregoi se mostrat e spirulinës së freskët treguan rezultate më të mira në përbërjet bioaktive sesa mostrat e thara. Spirulina përmban klorofil dhe karotenoidë, si dhe komponime fenolike dhe flavonoide, të cilat mund të veprojnë si antioksidantë natyralë. Mostrat e spirulinës së freskët kishin nivele shumë më të larta të komponimeve fenolike dhe flavonoideve. Dallimi midis mostrave të freskëta dhe të thata është kryesisht për shkak të përmbajtjes së ndryshme të ujit midis dy mostrave, pasi mostrat e freskëta kanë pothuajse 12 herë më shumë përmbajtje uji sesa mostrat e thata. Megjithatë, shtimi i ujit në mostrën e thatë nuk i ktheu antioksidantët.

Vlera ushqyese

Spirulina japoneze përmban një sasi të madhe të antioksidantëve, vitaminave dhe mineraleve. Të gjitha këto janë çelësi për promovimin e shëndetit të mirë. Një porcion prej 100 g spirulina përmban lëndët ushqyese të mëposhtme:

  • Energjia: 290 kcal
  • Karbohidratet: 23,9 g
  • Sheqeri: 3.1 g
  • Fibra: 3.6 g
  • Yndyra totale: 7.72 g
  • Proteina: 57.47 g

Në të njëjtën kohë, spirulina përmban gjithashtu një përmbajtje të lartë proteinash prej 60-65%. Kjo përmbajtje është shumë më e madhe se shumica e perimeve. Përveç kësaj, spirulina përmban edhe nivele jashtëzakonisht të pasura me vitamina dhe minerale. Këto përfshijnë: vitaminat B (B1, 2, 3, 5, 6, 9), vitaminat C, D, E, K, kalcium, hekur, kalium, natrium, magnez, fosfor…

Të gjithë lëndët ushqyese të mësipërme luajnë një rol jashtëzakonisht të dobishëm në ruajtjen e shëndetit të mirë. Marrja e rregullt e spirulinës japoneze do të sigurojë që ju të konsumoni një sërë lëndësh ushqyese në përqendrime të larta.

Tham Khảo Thêm:  16 cách thêm động lực khi bạn rơi vào trạng thái suy sụp

Përfitimet shëndetësore të spirulinës

9 përfitime shëndetësore që mund të mos i dini për spirulinën

Spirulina është një zgjedhje e sigurt për shëndetin

Studimet kanë vërtetuar efektet e spirulinës për të plotësuar shëndetin dhe funksionin e njeriut. Me përmbajtjen e tij të lartë të proteinave dhe vitaminave, është një shtesë e shkëlqyer për vegjetarianët ose veganët.

1. Profil i shkëlqyer ushqyes

Tre mikronutrientët që gjenden në sasinë më të madhe te spirulina janë kaliumi, natriumi dhe vitamina A. Si kaliumi ashtu edhe natriumi kontribuojnë në rregullimin e ekuilibrit të lëngjeve, tkurrjen e muskujve dhe impulset nervore. Vitamina A luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të organeve (zemrës, mushkërive, veshkave, mëlçisë etj.). Për më tepër, është gjithashtu i nevojshëm për shikimin, riprodhimin dhe një sistem të shëndetshëm imunitar.

Përveç kësaj, disa lëndë ushqyese të tjera thelbësore gjenden në spirulina si: kalciumi dhe magnezi. Të dyja këto lëndë ushqyese ndihmojnë në mbajtjen e kockave të forta, rregullojnë rrahjet e zemrës dhe forcojnë sistemin imunitar.

2. Përmirëson shëndetin e zemrës

Mendohet se spirulina mund të ketë një efekt pozitiv në zemër duke ulur kolesterolin e keq dhe presionin e gjakut. Studiuesit filluan të hetojnë efektet e plotësimit të spirulinës në nivelet e LDL. Rezultatet treguan se vetëm marrja e 1 gram spirulina në ditë përmirësoi nivelet e LDL. Konkretisht, gjatë një periudhe 3-mujore, nivelet e LDL të pjesëmarrësve u ulën me 10%.

3. Veti anti-inflamatore

Antioksidantët mbrojnë trupin nga stresi oksidativ. Spirulina japoneze përmban shumë antioksidantë. Pra, konsumimi i rregullt i tij mund të ndihmojë në uljen e efekteve të stresit oksidativ. Kjo ndihmon në reduktimin e inflamacionit dhe rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike. Antioksidanti kryesor i spirulinës quhet fikocianin. Kjo është edhe substanca që i jep spirulinës ngjyrën e gjelbër. Fikocianin është gjetur të jetë veçanërisht efektive në shtypjen e përgjigjes inflamatore.

4. Përmirëson shëndetin e zorrëve

Spirulina mund të tretet lehtësisht për shkak të strukturës së saj ku qelizat nuk kanë mure të forta fibroze. Megjithatë, për shkak se nuk përmban shumë fibra, nëse konsumimi i saj mund të përmirësojë shëndetin e zorrëve apo jo kërkon kërkime të mëtejshme.

Tani, studimet e kafshëve tregojnë se spirulina mund të mbështesë shëndetin e zorrëve. Një studim i vitit 2017 në minj të moshuar zbuloi se spirulina mund të ruajë bakteret e shëndetshme të zorrëve. Ato ndihmojnë në përmirësimin e funksionit të tretjes gjatë plakjes.

5. Menaxhimi i diabetit

Spirulina premton si një mënyrë për të menaxhuar simptomat e diabetit. Një studim i vitit 2018 zbuloi se plotësimi i spirulinës uli ndjeshëm nivelet e glukozës në gjak të agjërimit. Ky fenomen është një problem i zakonshëm tek njerëzit me diabet të tipit 1 dhe 2. Kjo sugjeron që suplementimi i spirulinës mund të ndihmojë në kontrollin e diabetit. Rezultatet e mësipërme tregojnë se kjo algë japoneze ka premtuar si ushqim për të mbështetur menaxhimin e diabetit të tipit 2.

Një studim i kafshëve të vitit 2017 zbuloi gjithashtu se ky alga deti mund të ndihmojë në kontrollin e diabetit. Në këtë studim, minjtë me diabet të tipit 1 morën spirulinë nga goja. Rezultatet e marra janë minjtë:

  • Hipoglicemia
  • Përmirësoni nivelet e insulinës
  • Përmirësimi i shënuesve të enzimës së mëlçisë

Në të njëjtën kohë, efektet antioksiduese të algave japoneze mund të jenë të dobishme në trajtimin e diabetit të tipit 1.

Tham Khảo Thêm:  Giải đáp thắc mắc polyphenol là gì và lợi ích ra sao?

6. Ulja e kolesterolit

9 përfitime shëndetësore që mund të mos i dini për spirulinën

Kolesteroli është një faktor rreziku për sëmundjet kardiovaskulare

Studimet tregojnë se suplementet e spirulinës mund të ulin kolesterolin total. Kjo është një yndyrë e pashëndetshme në gjakun e njeriut dhe ka qenë e lidhur me sëmundjet e zemrës.

Një meta-rishikim i vitit 2016 zbuloi se plotësimi i spirulinës mund të ketë një efekt pozitiv në lipidet e gjakut. Kjo është yndyra në gjak. Në studim, spirulina u zbulua se ul ndjeshëm kolesterolin total dhe ul LDL dhe rrit HDL.

Një studim i vitit 2013 gjithashtu mbështet këtë pretendim shëndetësor. Studiuesit zbuluan se marrja e 1 g spirulina në ditë përmirëson ndjeshëm shëndetin. Në veçanti, ndihmon në uljen e kolesterolit total të personit pas 3 muajsh.

7. Ulja e presionit të gjakut

Siç u diskutua më lart, spirulina japoneze mund të ulë kolesterolin. Në të njëjtën kohë, ka edhe dëshmi se mund të ndihmojë në kontrollin e presionit të gjakut. Një studim i vogël i vitit 2016 zbuloi se ngrënia e spirulinës rregullisht ul presionin e gjakut. Konkretisht në 3 muaj, spirulina japoneze ndihmon në uljen e presionit të gjakut tek njerëzit që janë mbipeshë dhe kanë presion të lartë të gjakut.

8. Detoksifikimi i metaleve të rënda

Në disa pjesë të botës, njerëzit janë në rrezik të helmimit nga uji i pijshëm i kontaminuar. Hulumtimet e hershme sugjerojnë se spirulina mund të jetë një mënyrë për të trajtuar të prekurit.

Një rishikim i mëvonshëm në 2016 zbuloi se spirulina ka veti antitoksike. Ato mund të luftojnë ndotësit në trup, duke përfshirë: ametistin, fluorin, hekurin, plumbin dhe merkurin. Autorët e studimit sugjerojnë se spirulina japoneze është një substancë e dobishme. Ato synohen të përdoren në lidhje me trajtimin klinik të helmimit nga ndotësit.

9. Mbështetja e shëndetit mendor

Një artikull i vitit 2018 thekson rolin e mundshëm të spirulinës në trajtimin e çrregullimeve të humorit. Ky alga deti është një burim i pasur i triptofanit. Triptofani është një aminoacid që ndihmon në prodhimin e serotoninës. Serotonina luan një rol të rëndësishëm në shëndetin mendor.

Njerëzit me kushte të caktuara të shëndetit mendor, si depresioni dhe ankthi, mund të përjetojnë ulje të niveleve të serotoninës. Suplementet e triptofanit për të mbajtur nivele të shëndetshme të serotoninës. Ajo luan një rol në mbështetjen e shëndetit mendor.

Përfitimet e fitnesit të spirulinës

9 përfitime shëndetësore që mund të mos i dini për spirulinën

Spirulina ndihmon në përmirësimin e performancës së ushtrimeve

Përveç përfitimeve të mahnitshme shëndetësore, spirulina njihet edhe për aftësinë e saj për të ndihmuar në humbjen e peshës. Ata janë të besuar nga shumë njerëz për të mbështetur trajnime më efektive.

Rritni performancën

Marrja e spirulinës mund të ndihmojë në rritjen e metabolizmit të një personi. Një normë më e lartë metabolike mund të bëjë që trupi të ketë më shumë energji. Mund të rrisë gjithashtu numrin e kalorive që djegin çdo ditë.

Plotësimi me spirulinë mund të jetë gjithashtu i dobishëm në stërvitjen fizike. Stresi oksidativ është një nënprodukt i stërvitjes. Prandaj, konsumimi i më shumë antioksidantëve mund të zvogëlojë nivelet e stresit gjatë stërvitjes. Disa studime kanë treguar se spirulina në fakt mund të përmirësojë forcën. Në të njëjtën kohë, do të rritet edhe qëndrueshmëria e trupit, gjë që përmirëson performancën e ushtrimeve.

Humbja e peshës

Thelbi i humbjes së peshës është marrja e më pak kalorive se sa përdorin. Spirulina është një ushqim i pasur me lëndë ushqyese dhe me pak kalori në një sasi të vogël karbohidratesh. Shtimi i spirulinës japoneze në dietën tuaj ju ndihmon të humbni peshë pa sakrifikuar ushqimin.

Tham Khảo Thêm:  Sương sâm thanh mát giúp giải nhiệt tốt khi bạn nóng trong người

Shënime kur përdorni spirulina

Përdorimi i raportuar i spirulinës mund të shkaktojë disa efekte anësore. Ju mund të përjetoni dhimbje koke, dhimbje, të përziera, reaksione alergjike dhe pagjumësi. Prandaj, për të marrë rezultatet më të mira, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj përpara përdorimit.

Përveç kësaj, njerëzit me një gjendje të njohur si fenilketonuria gjithashtu nuk duhet të marrin spirulinë. Sepse kjo algë japoneze përmban një aminoacid të quajtur fenilalaninë që ato nuk mund ta shpërbëjnë. Përveç kësaj, njerëzit me kushte autoimune gjithashtu kanë nevojë për një recetë mjekësore përpara se të marrin. Kushtet autoimune duke përfshirë sklerozën e shumëfishtë, lupusin ose artritin reumatoid

Së fundi, spirulina mund të ndikojë te medikamentet. Prandaj, është e rëndësishme që të konsultoheni me një profesionist mjekësor përpara se të filloni suplementet e spirulinës.

Si të përdorni spirulinën në dietë

9 përfitime shëndetësore që mund të mos i dini për spirulinën

Pluhur Spirulina

Në përgjithësi, ekzistojnë dy metoda më të zakonshme për të shtuar spirulinën në dietën e përditshme:

Forma e tabletës

Nëse zakonisht merrni suplemente si multivitamina dhe vaj peshku, thjesht shtoni një kapsulë spirulina në rutinën tuaj. Ju do të jeni në gjendje të shtoni sasi të mëdha të lëndëve ushqyese në trupin tuaj. Numri i tabletave varet plotësisht nga sasia e spirulinës që dëshironi të arrini. Në përgjithësi, dozat prej 1-8 g në ditë janë treguar të kenë një efekt të dobishëm për shëndetin.

Forma pluhuri

Ka shumë ushqime dhe pije të ndryshme të cilave spirulina mund të shtohet në formë pluhuri. Metoda më themelore e plotësimit me spirulinë është përzierja e pluhurit me ujë, përzierja dhe pirja. Megjithatë, duhet theksuar se spirulina nuk është një shije e njohur, kështu që mund të duhet kohë për t’u mësuar me të.

Nëse ju duket spirulina shumë e fortë ose e vështirë për t’u gëlltitur, merrni parasysh ta shtoni atë në smoothie-n tuaj. Kjo jo vetëm që e bën pijen më të këndshme. Përveç kësaj, fruti do të rrisë përmbajtjen e mikronutrientëve. Kjo rrit përfitimet e mundshme shëndetësore.

Spirulina mund të shtohet edhe në disa ushqime apo pjata të tjera. Këtë alga deti mund ta shtoni në sallata, çorape, supa, zierje, pesto, humus, omëletë, etj.

A është spirulina e sigurt për ju?

Përveç që përmban një sasi të madhe të lëndëve ushqyese, spirulina përmban edhe një sasi të caktuar të toksinave. Ata u zbuluan se ishin në gjendje të prodhonin mikrocistina, megjithëse në nivele nën kufijtë e përcaktuar nga Departamenti i Shëndetësisë në Oregon. Kjo substancë mund të shkaktojë shqetësime të tretjes, dhimbje koke, dhimbje muskulore, skuqje dhe djersitje.

Këto komponime toksike nuk bëhen nga spirulina. Por ato mund të prodhohen duke ndotur shumë spirulina me alga të tjera blu-jeshile që prodhojnë toksina. Si masë paraprake duhet të konsultoheni me mjekun tuaj kur merrni spirulina.

Postuar nga: E padobishme

Fjala kyçe: 9 përfitime shëndetësore që mund të mos i dini për spirulinën

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 9 lợi ích sức khỏe có thể bạn chưa biết về tảo xoắn  . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy