10 sai lầm khiến quá trình giảm cân của bạn chẳng đi đến đâu!

Nëse keni provuar gjithçka, por nuk mund të humbisni disa kilogramë, më keq akoma, mund të jeni duke u vetëshkatërruar pa e kuptuar. Këtu janë 10 gabime në humbjen e peshës që dietologët zbulojnë se klientët e tyre i bëjnë shpesh duke çuar në humbjen e peshës duke mos sjellë rezultatet e pritura.

Gabimi 1: Përpjekja për të ngrënë më pak

“Nëse doni të humbni peshë, thjesht hani më pak dhe ushtroni më shumë, apo jo?” Përgjigja është: “Jo”. Sipas nutricionistëve, ky është një nga gabimet më të mëdha që mund të bëni. “Njerëzit hanë shumë pak në vakte, ndihen të parehatshëm dhe më pas hanë tepër”, thotë Alix Turoff, dietologe e regjistruar dhe trajnere personale në Alix Turoff Nutrition.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi juaj i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Gjithsesi, mos e lini veten të keni shumë uri (Burimi: Internet).

Në vend të kësaj, përqendrohuni në marrjen e kalorive të mjaftueshme për të ushqyer trupin tuaj në çdo vakt. Në çdo shërbim, siguroni raportin e duhur midis proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve për të siguruar kalori të mjaftueshme, për të ndihmuar në balancimin e sheqerit në gjak dhe për të shtypur dëshirat.

Reduktimi i ushqimit do të arrijë vetëm një kufi të caktuar dhe humbja e peshës me këtë metodë nuk do të zgjasë shumë, për të mos përmendur mund të ketë një efekt negativ në trup.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Le të balancojmë 3 komponentë: proteinat, yndyrat dhe karbohidratet në dietë (Burimi: Internet).

Katie Andrews – dietologe: “Unë shpesh i bind njerëzit se hapi i parë drejt humbjes së peshës është të siguroheni që ata të kenë një metabolizëm të shëndetshëm dhe metabolizmi juaj nuk mund të funksionojë siç duhet kur ju e bëni atë. kufizimi i kalorive. Kjo e shtyn trupin të ruajë energjinë (aka yndyrë) në vend që ta djegë atë!”

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi juaj i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

A vjen vërtet energjia që digjni nga “dhjami”? (Burimi: Internet).

Prandaj, sigurohuni që të hani mjaft kalori gjatë ditës, me ekuilibrin e duhur të proteinave, yndyrave dhe fibrave, për të siguruar një shpërndarje të barabartë të energjisë dhe një ndjenjë të ngopjes.

Gabimi 2: Aplikimi i metodave të “humbjes së shpejtë të peshës jo të shëndetshme”.

Ka shumë dieta të modës atje, dhe asnjëra prej tyre nuk ka një efekt të qëndrueshëm. Pra, injoroni modat dhe përqendrohuni në humbjen e peshës në një mënyrë të sigurt dhe të shëndetshme.

Denise Fields, themeluesja e DF Nutrition & Wellness, thotë: “Shumë njerëz mendojnë se do të ndryshojnë sjelljen e tyre dhe do të humbin peshë brenda natës. Ky mendim vjen nga një histori e dietës, e cila çon në humbje të shpejtë të peshës, por humbja afatgjatë e peshës nuk ndodh brenda natës”.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi juaj i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Zakonet kërkojnë kohë për t’u formuar (Burimi: Internet).

Tham Khảo Thêm:  Tận dụng tối đa việc tập luyện thông qua các bài tập trên máy chạy bộ

Julie Andrews, kuzhiniere dhe nutricioniste, thotë: “Kam parë kaq shumë njerëz që bëjnë ndryshime ekstreme në dietën e tyre dhe ndjekin një dietë kufizuese për të humbur peshë, por shumica e këtyre qasjeve çojnë në krijimin e një marrëdhënieje jo të shëndetshme me ushqimin. Këshilla më e madhe që mund të jap është të jeni të durueshëm kur përpiqeni të humbni peshë dhe t’i përmbaheni asaj.”

Gabimi 3: Përqendrimi i tepërt në peshë

Kur thoni se doni të humbni peshë, ose më mirë doni të humbni yndyrë, mbani mend se numri në peshore është shuma e yndyrës, muskujve, kockave, lëngjeve, indeve, etj., gjithçka në trupin tuaj! Vëzhgoni ndryshimet e trupit para dhe pas aplikimit të dietës, jo vetëm duke parë numrin e shfaqur në peshore.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Ajo që është e rëndësishme është sa dukeni, jo sa peshoni (Burimi: Internet).

Njerëzit shpesh fokusohen vetëm derisa të arrijnë objektivin e tyre të peshës në një rast të caktuar, pastaj e lënë veten të lirë ose humbasin motivimin për të vazhduar kur rasti të ketë mbaruar dhe më pas kthehen në vijën e fillimit.

Mos u stresoni për peshën tuaj, kjo vetëm do t’ju përkeqësojë gjendjen shpirtërore. Të kesh një mentalitet pozitiv është i rëndësishëm në procesin e humbjes së peshës dhe kjo mund të arrihet duke lavdëruar veten për atë që keni arritur. Të mësosh të duash veten është po aq e rëndësishme sa të ndryshosh mënyrën e të ushqyerit. Dëgjoje veten.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Motivimi i njerëzve shpesh është jetëshkurtër! (Burimi: Internet).

Gabimi 4: Theksimi i tepërt i numërimit të kalorive

Nutricionistët ndryshojnë në pikëpamjet e tyre kur bëhet fjalë për numërimin e kalorive. Shumë studime tregojnë se gjurmimi i kalorive i ndihmon njerëzit të humbin peshë, por nuk duhet të jetë çelësi i humbjes së peshës. Numërimi i tepërt i kalorive mund t’ju bëjë të humbisni ushqime të pasura me lëndë ushqyese thelbësore dhe ndjenjën e ngopjes së trupit tuaj.

Mos harroni se trupat tanë nuk janë kompjuterë dhe ndjenjat tona të urisë ose ngopjes do të luhaten, në varësi të shumë faktorëve si niveli i aktivitetit, stresi, gjumi, etj.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Besoni në veten tuaj (Burimi: Internet).

Gabimi 5: Po e ndani në vakte të shumta gjatë ditës

Mos hani 5-6 vakte të vogla në ditë për të humbur peshë. Të hamë më pak do të na bëjë të ndiejmë dëshirë të hamë gjatë gjithë kohës dhe mund të na bëjë të hamë tepër. Ushqimi duhet të na mbajë të ngopur për të paktën 4 orë.

Hani më shumë fibra në çdo vakt, kjo do t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur për më gjatë, duke ju bërë më pak obsesionist ndaj ushqimit dhe duke ju bërë të hani më pak, veçanërisht ushqime të shpejta jo të shëndetshme.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Sigurohuni që po merrni një dozë të mirë të fibrave, proteinave dhe yndyrave të shëndetshme për t’ju mbajtur të ngopur (Burimi: Internet).

Gabimi 6: Mungesa e gjumit

Sigurohuni që të flini mjaftueshëm. Në varësi të çdo personi, numri i orëve të gjumit adekuat do të luhatet. Gjumi i mjaftueshëm është kur nuk ndiheni të lodhur, të plogësht të nesërmen. Trupi juaj prodhon leptinën dhe grelinën (hormonet që ju bëjnë të ndiheni të ngopur dhe të uritur) gjatë gjumit, kështu që nëse nuk flini mjaftueshëm, do të jeni më të uritur ditën tjetër. Në të njëjtën kohë, mungesa e gjumit gjithashtu e bën trupin të lodhur, të prirur ndaj stresit, gjë që çon në një sërë humoresh negative.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Mungesa e gjumit të mjaftueshëm ju bën më të uritur (Burimi: Internet).

Tham Khảo Thêm:  Lịch tập tăng cơ giảm mỡ tốt nhất cho người mới bắt đầu

Gabimi 7: Bërja vetëm kardio

Të bësh kardio 5-6 ditë në javë buron nga mendimi i gabuar se nëse digjesh më shumë se sa hani, do të humbni peshë. Por ju mund të vini re se kjo nuk po ju ndodh ose se efektet e saj nuk janë të dukshme.

Ka një sërë arsyesh pse. Së pari, hulumtimet tregojnë se ushtrimet nuk çojnë në humbje peshe, por ndryshimet në dietë janë thelbësore. Së dyti, kardio vetëm i bën njerëzit të uritur dhe mund t’ju bëjë të hani më shumë.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Mos bëni vetëm kardio (Burimi: Internet).

Ju gjithashtu në mënyrë të pandërgjegjshme ndjeni se mund të hani më shumë kur ushtroheni. Njerëzit shpesh ndihen të fuqizuar për të ngrënë më shumë pas aktivitetit fizik. Njerëzit priren të mbivlerësojnë kaloritë e djegura në palestër dhe të nënvlerësojnë kaloritë që marrin.

Përdorni kardio si një mënyrë për të përmirësuar shëndetin tuaj dhe për të përmirësuar disponimin tuaj dhe për të ndihmuar në humbjen e peshës. Kur rritni stërvitjen tuaj të rregullt të forcës me një sërë ushtrimesh, do të keni më shumë muskuj, të cilët nga ana tjetër do të rrisin metabolizmin tuaj dhe ky aktivitet kontribuon në djegien e kalorive edhe kur jeni në pushim. Plus, do të merrni pamjen e tonifikuar që shumica e njerëzve kërkojnë kur përpiqen të humbin peshë.

Gabimi 8: Prisni karbohidratet

Nutricionistët duan që ju të ndaloni së hequri të gjitha karbohidratet pa i kuptuar llojet e ndryshme dhe se si ato ndikojnë në trupin tuaj. Sheqeri dhe fibrat janë të dyja karbohidrate, por ato treten ndryshe.

Karbohidratet janë burimi kryesor i energjisë së trupit. Problemi nuk është vetë karbohidratet, por se ne po hamë shumë prej tyre. Pasi trupi juaj përdor mjaftueshëm për të siguruar energji, teprica ruhet si yndyrë.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Karbohidratet – burimi kryesor i energjisë së trupit (Burimi: Internet).

Fibra është një përbërës i ushqimeve me bazë bimore që nuk mund të tretet nga trupi. Fibrat nuk kanë kalori. Kur hani, fibra zgjerohet në stomak. Prandaj, kur ndiqni një dietë të pasur me fibra, do të ndiheni të ngopur pas ngrënies dhe në përgjithësi do të hani më pak gjatë ditës, duke çuar në humbje peshe.

Fibrat gjithashtu nxitin metabolizmin. Fibrat ju lejojnë të hani karbohidrate pa shtuar peshë dhe e vendosin trupin tuaj në një gjendje të djegies së yndyrës për karburant. Merrni të paktën 35 gramë në ditë për efektin dhe përfitimet shëndetësore. Frutat, perimet, drithërat, fasulet, bishtajoret, arrat dhe farat janë të pasura me fibra.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Hani më shumë fibra nëse dëshironi të humbni peshë të shëndetshme (Burimi: Internet).

Gabimi 9: Po injoroni bazat

Çdokush mund të humbasë peshën, por ata që e mbajnë atë gjatë do të ruajnë ndryshimet përgjithmonë. Pra, nëse nuk mund të qëndroni me atë që po bëni përgjithmonë, nuk do të shihni rezultate përgjithmonë.

Tham Khảo Thêm:  Tập gym có làm giảm ham muốn và kích thước cậu nhỏ?

Hani një dietë të ekuilibruar me shumë ngjyra nga frutat dhe perimet, proteina pa yndyrë, drithëra, fasule, bishtajore dhe shumë ujë. Përqendrohuni më shumë në cilësinë e ushqimit tuaj dhe në ndryshimin e sjelljes suaj.

Ndryshoni formën e vaktit, përbërjen e ushqimit, yndyrën/proteinën/karbohidratet e shëndetshme në çdo vakt. Në thelb, përqendrohuni më pak te kufizimet dhe më shumë në rimendimin e ekuilibrit të vakteve dhe ushqimeve.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Cilësia mbi sasinë! (Burimi: Internet).

Gabimi 10: Përdorimi i fjalëve të gabuara për veten tuaj

Ndaloni së përdoruri fjalët “Unë e ha këtë vetëm në moderim”. Nëse cilësia dhe sasia e ngrënë nuk ndryshojnë, “i moderuar” mund të jetë thjesht një mënyrë më delirante për të justifikuar një zgjedhje të keqe.

Por mos u bëni shumë të ashpër me veten. Në vend që të thoni, “Unë kurrë nuk do ta haja atë”, provoni të thoni, “Unë mund ta kisha atë, thjesht zgjodha të mos e haja sot”. Kjo ju bën të ndiheni sikur keni një zgjedhje në vend që të jeni të detyruar dhe do t’ju ndihmojë t’i afroheni qëllimit tuaj.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi juaj i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Fjalët janë më të fuqishme se sa mendoni (Burimi: Internet).

konkludoni

Nuk ka asnjë mënyrë për të humbur peshë shpejt. Ata që janë të suksesshëm në humbjen e peshës dhe ruajtjen e saj afatgjatë do të gjejnë një mënyrë për të ngrënë që mund ta ruajnë çdo ditë. Hani më shumë, jo më pak, nga ushqimet e duhura. Plotësoni dietën tuaj me fibra dhe proteina për të përmirësuar metabolizmin në formën e frutave, perimeve, drithërave, mishit pa dhjamë dhe proteinave me bazë bimore, peshkut, arrave dhe farave.

Ushtroni më shumë dhe bëni një sërë ushtrimesh. Përqendrohuni në veprimet, sjelljet dhe zakonet, jo numrat në peshore. Një deficit i kalorive është i rëndësishëm dhe gjurmimi i kalorive mund të jetë i dobishëm, por mos lejoni që të jetë gjithçka. Përqendrohuni në shenjat tuaja të urisë dhe ngopjes, duke u përpjekur t’i mbani vaktet të paktën 3-4 orë larg njëri-tjetrit. Flini mjaftueshëm gjumë çdo natë dhe praktikoni një bisedë pozitive me veten. Krijoni zakone të shëndetshme dhe qëndroni të përgjegjshëm për qëllimet tuaja.

shëndeti, humbja e peshës, 10 gabimet që bëjnë që procesi juaj i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Ndryshoni zakonet dhe këmbëngulni deri në fund do të arrini në destinacion (Burimi: Internet).

Shpresoj se artikulli i mësipërm ju ka ndihmuar të keni disa gjëra më të dobishme. Ju lutemi vizitoni shpesh seksionin tonë Shëndeti për të përditësuar më shumë informacion për t’ju ndihmuar të jetoni një jetë më të lumtur dhe më të shëndetshme.

Disa artikuj të lidhur:

Postuar nga: Phat Nguyen

Fjalë kyçe: 10 gabime që bëjnë që procesi i humbjes së peshës të mos shkojë askund!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 10 sai lầm khiến quá trình giảm cân của bạn chẳng đi đến đâu! . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy